iOS ve Android için ortak tehlike!

Android ve iOS mobil dünyanın en büyük iki işletim sistemi. İki işletim sisteminin de kendine özel avantajları olsa da bu sefer durum biraz farklı. Yeni keşfedilen bir güvenlik zafiyeti hem Android hem de iOS cihazları etkiliyor.

iOS ve Android için ortak tehlike!

Black Hat 2017 konferansında açığa çıkan WiFi çipinde bulunan zafiyet nedeniyle HTC, LG, Samsung, Apple gibi üreticilerin cihazlarını işletim sistemi farketmeksizin hacklemek mümkün hale gelebiliyor.

BroadPwn ismi verilen bu zafiyet Broadcom'un BCM43xx seri WiFi çiplerinde bulunan bir güvenlik zafiyetini kullanıyor. Kullanıcının herhangi bir şey yapmasına ihtiyaç duymadan hackerın en yüksek yetkilerle işletim sistemine müdahale etmesine olanak sağlayan bu açık güvenlik dünyasını derinden sarstı.

Google, Temmuz ayında yayınladığı aylık güvenlik güncelleştirmesinde bu açığı kapatmış olsa da bu güncelleştirmeleri düzenli bir şekilde alamayan milyonlarca Android cihazı hala açıktan etkilenebilir durumda. Bu yüzden eğer bu güncelleştirme cihazınız için yayınlandıysa güncellemenizi tavsiye ediyoruz. Apple cephesinden gelen açıklamaya göre ise önümüzdeki işletim sistemi güncellemesiyle birlikte bu açığın kapatılacağı yönünde.

BİZE ULAŞIN