Arama kurtarma yılanı geliştirdiler!

Arama kurtarma yılanı geliştirdiler!

Deprem,sel gibi felaket bölgelerinde arama kurtarma çalışmaları için insanlardan daha güvenli olmaları nedeniyle drone, cyborg gibi yapılar kullanılacak. Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu kurtarıcıları sürüngen haline getirerek yumuşak yapılı yılan robot geliştirdi.

  • Teknoloji
  • Perşembe 20.07.2017 15:45

100 KG YÜK TAŞIYABİLİYOR

Yumuşak materyalden yapılan yılanın, iç içe geçmiş tüp yapısı bulunuyor. Bir ucuna pompa, diğer ucuna kamera takılı olan robot şişirildiğinde kamera tarafına doğru büyür. Robot, bir tarafı diğerinden daha fazla şişirerek köşeleri dönebilir ve nereye gideceğine kameradan aldığı görüntüleri algortiması ile yorumlayarak karar verebilir.

Esnek yapılı robot, yapısına göre oldukça marifetli. 100 kg'lık bir yükü kaldırabilen robot, kendi çapının sadece 10'da 1'i kadarlık boşluktankendini daraltarak geçebiliyor. Bir yükü çekmesi/itmesi gerektiğinde spiral oluşturarak kendini şişirebiliyor.

Şu anki prototip ucuz plastikten yapılmış ancak konseptin işlevselliğinin kanıtlanmasıyla araştırmacılar gelecek versiyonlarını Kevlar gibi sert malzemelerden denemeyi amaçlıyor. Ayrıca hava yerine basınçlı sıvıkullanılarak, yardıma ihtiyacı olan kişilere su dağıtabilir.( Shift delete)

BİZE ULAŞIN