Qualcomm satılıyor mu?

Teknoloji dünyası dev bir satın almaya daha gebe. Gelen raporlara göre Broadcom, Qualcomm'u 130 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor.

Qualcomm satılıyor mu?

Yarı-iletken üreticisi Broadcom, mobil yonga üreticisi Qualcomm için 130 milyar dolarlık rekor teklif yaptı. Anlaşmanın teknoloji sektöründeki en büyük satın alma olacağı ve şirketin hisse senedi olarak 70 dolarlık bir fiyat belirlediği söyleniyor. CNBC'nin haberine göre bu, hafta sonu itibarıyla borsa kapanışından sonraki Qualcomm hisselerinden %28 daha fazla. Bu arada Broadcom, toplam teklife dahil edilen Qualcomm'un 25 milyar dolarlık borcunu da üzerine alacak.

Anlaşma, hisse senedi sahipleri ve düzenleyiciler tarafından kabul edilirse Broadcom, Intel ve Samsung'dan sonra dünyanın üçüncü büyük çip üreticisi olacak. Qualcomm, Android telefonlarını güçlendiren Snapdragon yonga setleri ve Android ve IOS uyumlu telefonlar için de modem çipleri üretmesi ile biliniyor. Ayrıca son yıllarda sık sık Apple ile patent davalarında adı geçiyor.

Qualcomm'u satın almak, Broadcom'un 4G ve 5G şebekeleri için olan ürün yelpazesindeki boşlukları gidermeye yardımcı olacak. Bu dev teklif ve olası anlaşma dahilinde detayları aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Emre Çetinkaya / TeknoKulis

BİZE ULAŞIN