Google konum verilerini izinsiz olarak topluyor

Eğer akıllı telefonunuzda konum servisini devre dış�� bıraktıysanız, bu servisle ilgili bir uygulama kullanmıyorsanız ve hatta cihazınızda sim kart takılı değilse ne olur?

Google konum verilerini izinsiz olarak topluyor

Google konum servisi, Google Haritalar'da yerinizi bulmak, gideceğiniz güzergahı ayarlamak, GPS verilerinden yararlanmak içindir. Aslında tam olarak nerede olduğunuzu görmek, bilmek için gereklidir. Ancak bu servisi kullanmayan ve verilerini paylaşmak istemeyen kişiler var. Fakat Quartz sitesinin haberine göre konum servisi kapalı bile olsa, 2017'nin başından beridir Android işletim sistemli telefonlar konumla ilgili bilgileri toplayıp, internete bağlandıklarında Google'a gönderiyor. Şirket ise bu bilgileri ise şebeke dağıtıcısı yani baz istasyonları üstünden gerçekleştiriyor. Google makul bir tüketici beklentisinin ötesine geçen verilere erişebiliyor. Telefonu sıfırlamak veya içindeki verileri silmek de herhangi bir işe yaramıyor.

ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ TELEFONLARIN YÜZDE KAÇINDA YÜKLÜ?

EK BİR SİNYAL OLDUĞUNU AÇIKLADILAR

Bir Google sözcüsü konuyla ilgili olarak The Verge'e yaptığı açıklamada, baz istasyonu bilgilerinin "Mesaj gönderme hızını ve performansını artırmak için ek bir sinyal" olduğunu söyledi. Bununla birlikte modern Android telefonların, mobil ağ kodlarına ihtiyaç duyan bir ağ senkronizasyon sistemi kullandığını belirtti. Quartz sitesiyle de iletişime geçen sözcüler, bilgilerin hiç bir zaman depolanmadığını vurguladı. Bu gelişmeyle birlikte Google, konum bilgisi toplamayı sonlandırmak için gerekli çalışmalara başladı. Bu bilgilerin mesaj gönderim ve alımını iyileştirmek için nasıl kullanılabileceği açık değil, ancak konum gizliliğinin üstündeki etkisi ise gayet açık.

The Verge'e göre konuya yakın bir kaynak Google'ın baz istasyonu veri toplama özelliğini, FCM'yi (Firebase Cloud Messaging) iyileştirmek için aktif ettiğini belirtti. FCM ise Google'ın Push servisidir.

GOOGLE LENS NEDİR? NELER SUNUYOR?

GÜNCELLEME GELİYOR

Baz istasyonu bilgilerinin genellikle operatörler tarafından tutulduğunu ve ancak acil bir durumda başka şirketlerle paylaşıldığını göz önüne alırsak, ortaya çıkan sonuç bir hayli şaşırtıcı. Google'ın yaptığı veri toplama işiyle, birden fazla baz istasyonu sayesinde, bir kişinin 400 metre veya daha az yarı çap içindeki konumu belirlenebilir. Bu durum takip edilmek istemeyen kişiler için güvenlik açığı oluşturabilir. Ayrıca Google'a gönderilen veriler şifrelenmiş olsa da, eğer telefonda casus bir yazılım veya benzer başka bir şey varsa, bilgiler potansiyel olarak üçüncü bir tarafa gönderilebilir. Yani işin diğer tarafından kötü niyetli siber saldırganlar da var. Her telefon, konum bilgisinin ilişkilendirilebileceği kimlik numarasına sahiptir.

Google'a göre baz istasyonu veri toplama özelliğini kaldıran güncelleme kasım ayı sonuna kadar yayınlanacak.

Kaynak: TeknoKulis

BİZE ULAŞIN