Nokia 8 incelemesi

Yıllar yılı Nokia'dan üst düzey Android telefon beklemiştik. Nokia 8 sonunda geldi. Cihazın nasıl performans sunduğuna gelin yakından bakalım...

Nokia 8 incelemesi

Nokia 8 sade tasarıma sahip ve bu sadeliği ile gayet güzel görünüyor. Cihazın kasası alüminyum. Nokia'nın açıklamasına göre tek parça 6000 serisi alüminyum bloğundan üretilmiş. IP54 sertifikalı olan telefon su sıçramalarına dayanıklı.

Arka kısımda kenarlar kavisli şekilde tasarlanmış. Bu şekilde cihaz ele oturuyor ve parmak içlerini rahatsız etmiyor. Parmak izi de tutmuyor. Nokia 8'in ses kontrol ve güç düğmesi sağda yer alıyor, konumlandırılmaları iyi. Başparmağım tuşlara rahat şekilde ulaştı, sorun yaşamadım. Nokia 8'in sol tarafında sim kart yuvası, üstünde kulaklık girişi, altında hoparlör ve USB-C portu yer alıyor. Hoparlörün ses performansı yeterli. Ön tarafta parmak izi sensörü var. Parmak izi tarayıcı hızlı, ama telefonu kullandığım süre boyunca sadece iki kere parmağımı tanımadı. Bunun dışında başka bir sorun olmadı.

Telefon tasarım olarak güzel olsa da, sonuç olarak Nokia markasının vurgulandığı, kendine ait tasarım imzasını da görmek isterdim. Bu açıdan piyasadaki bazı Android telefon modelleriyle benzer görünüyor. Tasarım olarak öne çıkan farklılığı yok.

NOKIA 8'İN EKRANI VE PERFORMANSI

Nokia 8'de 5.3 inç'lik IPS QHD (2560 x 1440 çözünürlüğünde) ekran var. Ekran berrak ve parlak görüntü sunuyor. Renkler konusunda abartılı değil, olması gerektiği biçimde renk tonlarını gösteriyor. Birçok video izledim, fotoğraflara baktım, oyunlar oynadım. Simgelerin nasıl gözüktüğüne kadar detayları inceledim. Özetle ekranı genel olarak beğendim. Güneş altında da ekran görünüyor. Dokunmatiğe gelince, bu konuda sakın şüpheniz olmasın, dokunmatiği gayet başarılı. Nokia 8'in ekranı, darbelere ve çizilmelere karşı Corning Gorilla Glass 5 ile korunuyor.

Telefonda birçok cihazda kullanılan Qualcomm Snapdragon 835 sistem çipi var. 4 GB RAM ve 64 GB dahili belleğe sahip. Eğer depolama alanı yetmezse 256 GB'a kadar microSD kart desteği sunuyor.

Nokia 8'in günlük performansı üst düzeyde. Telefonda sosyal medya uygulamalarını kullandım, müzik dinledim, video izledim, kitap okudum, internette sörf yaptım. Klasik kullanımda sorun çıkarmadı. Nokia 8'de çeşitli oyunlar oynadım ki, bunlar arasında Shadow Fight 3, Modern Combat 5, Asphalt 8: Airborne, Hitman Sniper, Marvel Şampiyonlar Turnuvası bulunuyor. Görsel yönü güçlü oyunlarda telefonun performansı iyi. Oyun oynarken yavaşlama veya takılma problemleri yaşamadım. FPS düşüşü olmadı. Tabii ki benchmark testleri de olmazsa olmazlar arasında. Cihaz, GeekBench 4'te tek çekirdekte 1933, çoklu çekirdekte ise 6575 puan aldı. AnTuTu puanı ise 177446. Bu kadar oyun ve Benchmark'tan bahsetmişken, Nokia 8'in normal derecede ısındığını belirteyim.

BİZE ULAŞIN