Havaalanını hackleyip, güvenlik bilgilerini çaldı!

31 yaşındaki Vietnamlı Le Duc Hoang Hai, Avustralya'daki Perth Havaalanı'nın bilgisayar sistemlerini hackledi ve önemli bilgileri ele geçirdi.

Havaalanını hackleyip, güvenlik bilgilerini çaldı!

The West Australian sitesinin haberine göre Hoang Hai, geçtiğimiz sene mart ayında üçüncü taraf bir girişimcinin kimlik bilgilerini kullanarak, Perth Havaalanı'nın bilgisayar sistemlerini hackledi. Bilgisayar korsanı havaalanının bina şemaları ve güvenliğine ait ayrıntılı bilgiler olmak üzere önemli miktarda veriyi ele geçirdi. Ancak hacker radar sistemine erişemedi ve böylece hava trafiğini de etkileyemedi.

MİLYONLARCA DOLAR DEĞERİNDE BİTCOİN ÇALINDI!

YETKİLİLER ORTAK ÇALIŞTI

Avustralyalı ve Vietnamlı yetkililer konuyla ilgili soruşturma başlatarak, hackerın faaliyetlerini takip etti. Yapılan ortak çalışma sonucu Hai, kurumsal ağdan veri çalmak suçundan dolayı tutuklanarak, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Verilen bilgilere göre hackerın Vietnam'da bankaları, online askeri gazeteleri ve finans sektörünü de hedef aldığı belirtildi.

AVUSTRALYA'DAKİ İLK OLAY DEĞİL

Bu sene ekim ayında hackerlar, Avustralya'nın savunma programını tehlikeye sokmuş ve 30 GB'lık veri çalmışlardı. Çalınan veriler içinde ABD'den gelen son jenerasyon jetler F-35 ve P8'le ilgili bilgiler, gelişmiş bir gözetleme aracı ve denizaltı avcısı başka bir araca ait detaylar bulunuyordu.

KENYA HACKERLARA YAKLAŞIK 300 MİLYON DOLAR KAPTIRDI

BİZE ULAŞIN