500.000 Android kullanıcısına virüs tehlikesi!

Android için hazırlanan kötü niyetli uygulamalardan biriyle 500 binden fazla kullanıcıya virüs bulaştırılmış. Eğer siz de bu uygulamayı yüklediyseniz...

500.000 Android kullanıcısına virüs tehlikesi!

SophosLabs isimli araştırma şirket tarafından paylaşılan bir rapora göre, Google Play Store'da yer alan 7 farklı QR kod okuma uygulamasında zararlı yazılım bulunuyor. Bu QR kod uygulamalarına ek olarak, farklı bir akıllı pusula uygulamasının da yine zararlı yazılım içerdiği belirtiliyor.

Andr/HiddnAd-Aj ismi verilen casus yazılım, ilk etapta telefonda sahibinden izinsiz reklam oynatmaya başlıyor. Daha sonra telefonda virüs olabileceğine dair uyarılar vererek farklı uygulamaları indirmeye yönlendiriyor. Uygulamanın son aşamasında ise, kullanıcı tarafından girilen hemen her internet sitesinde başta zararsız gibi görünen ancak daha sonra türlü bağlantılar içeren reklamlar açarak telefonu virüs yuvası haline getiriyor.

ANDROİD P İÇİN GELİŞTİRİCİ ÖNİZLEME SÜRÜMÜ YAYINLANDI!

SophosLabs'ın raporuna göre, bu uygulamalar an itibariyle Google Play'den silindi. Ancak silinme i��leminden önce, 500.000'den fazla Android kullanıcısının bu zararlı uygulamaları telefonuna indirdiği belirlendi. (Habertürk)

FACEBOOK, ANDROİD KULLANICILARINI BÖYLE İZLEMİŞ

BİZE ULAŞIN