İşte Çin'in uzay planları

Çin'in 5 yıllık uzay planı açıklandı. Planda iddialı hedefler var

Perşembe 29.12.2011 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 29.12.2011 12:49
ABONE OL
Çin'in 5 yıllık uzay planlarının anlatıldığı "2011 Çin'in Uzay Çalışmaları" adlı Beyaz Kitap açıklandı. Raporda Çin'i 2016'ya kadar uzay laboratuvarları, uzay gemileri, gemi yük taşıyıcıları ve uzay istasyonu inşaatı için gerekli teknolojik gelişmeleri yapması planlanıyor.

Planda Ay yüzeyinin incelenmesi ve örnekler toplaması da yer alırken güneş ve astreoidlerle ilgili çalışma yapılacağı da belirtiliyor.

ULUSLARARASI TOPLUMLA ORTAKLAŞA ÇALIŞACAĞIZ
Çin, uluslararası toplumla el ele vererek barış ve temiz bir uzay oluşturmanın yanı sıra, insanoğlunun barış ve gelişme yönünde yüce davasını ilerletmek için daha büyük katkı sağlamaya hazır olduğunu açıkladı.

"2011 Çin'in Uzay Çalışmaları" adlı Beyaz Kitap, Çin Devlet Basın Ofisi tarafından yayınlandı. Beyaz Kitap'ta, Çin hükümetinin uzay çalışmalarını hep ulusal gelişme stratejisinin önemli bir parçası olarak gördüğüne işaret edilerek, uzay
kaynaklarını barışçıl amaçla keşif, geliştirme ve kullanmada ısrarlı olduğuna dikkat çekildi.

Raporda ayrıca, Çin'deki uzay çalışmalarında 2006 yılından itibaren hızlı bir gelişme görüldüğüne, insanlı uzay istasyonu, ayda keşif gibi önemli projelerde atılım niteliğinde gelişmeler kaydedildiğine yer verildi. Buna paralel olarak, uzay teknolojilerinin yeni bir düzeye taşındığını, uzay kaynakları kullanımından doğan ekonomik ve toplumsal yararların gözle görülür biçimde arttığı kaydedildi.

Beyaz Kitap'ta öte yandan, Çin'in bundan sonra kendi gücüne dayalı yenilik yaratma yeterliliğini ve uluslararası işbirliği seviyesini daha da yükseltmeye devam edeceğine vurgu yapıldı.