Akıllı telefonlarda F Klavye devri

iPhone ve Androidli telefon furyası Türkiye'yi sarmış durumda. Ancak tüm popüler akıllı telefonlarda ortak bir özellik var. O da Q klavye.

Akıllı telefon piyasasında iyi bir yer elde etmeye çalışan Sony ise "düşünceli" denilecek bir adım attı. Sony'nin Xperia akıllı telefonları artık Türkçe F klavye desteği içeriyor.

Daha önce F klavye heyecanı Apple'ın iOS 5 işletim sistemiyle gündeme gelmiş ancak Apple bu opsiyonu kaldırdığını açıklamıştı. Sony ise Xperia S ve devamında çıkacak akıllı telefonlarda Türkçe F klavye desteği sunmaya karar verdi.

Q klavye dönemi ise Türkiye'nin kişisel bilgisayar ithal etme dönemleri olan 80'lere denk geliyor. Bugün Türkiye'de de yaygın olarak kullanılan klavye formatı QWERTY klavye. Ancak başta basın çalışanları olmak üzere Türkçe'de sık kullanılan harflere daha uygun olması sebebiyle F klavye desteklenen bir format. Kamuda da F klavye kullanılmasına yönelik girişimler gerçekleşmişti.

Bakanlık düzeyinde yapılan araştırmalarda, Türkçe F klavyenin tuşlara bakmadan yazma alışkanlığını yaygınlaştırarak ekonomide üretkenliği arttıracağı ve bilgi toplumuna dönüşümde genç kuşakların teknolojiye erişimini kolaylaştıracağı belirtiliyor. Türkçe F klavyenin Fatih projesinde kullanılacak tabletlerde de olması bekleniyor.

iPHONE'DA F KLAVYE YOK
Bilgisayarlarda ise durum biraz daha umut verici. Apple'ın Mac bilgisayarlarında ve Lenovo'nun yeni dizüstü modellerinde de F klavye opsiyonu mevcut.

Ancak iPhone'larda henüz F klavye desteği yok Apple'ın da iOS 5'te F klavye desteğine yer vermemesi bu konudaki beklentileri azalttı.

Ercüment Şener

BİZE ULAŞIN