Turkcell şebekesinde yapay zekâ devrimi

Turkcell yapay zekâ teknolojisiyle şebekeyi akıllandırdı. Sorun oluşmadan müdahale edilmesini sağlayan akıllı yazılımlar, 10 bine yakın parametreyi değerlendirip, konuşma ve internette kesinti yaşanmasını engelliyor

Türkiye' de 65 milyonun üstünde SIM kart kullanılıyor. Bu abonelerin 34 milyonunu Turkcell şebekesini tercih edenler oluşturuyor. Aboneler, Türkiye'nin neresinde olursa olsun sabit veya hareket halinde bu şebekelerden yararlanıyor. Turkcell, baz istasyonundan şebekedeki yazılımlara, tüketici şikâyetlerinden konuşmalarda gerçekleşebilecek her türlü kesintinin değerlendirmesine kadar birçok sorunu artık yapay zeka yazılımlarıyla yapıyor. Turkcell mühendislerinin geliştirdiği veri ambarı NODI (Network Operations Data Infrastructure), şebeke problemini ortaya çıkmadan çözüyor.

VAN'A ACİL MÜDAHALE

17 bölgede sorunlara anında müdahale eden altyapıya sahip olduklarını ifade eden Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, "Van depreminde Turkcell ekiplerinin hızlı müdahale edebilmesinin altında yatan sebeplerden biri de 17 bölgeye yayılan şebeke servisleri oldu. Bu yüzden Türkiye'nin her noktasına anında müdahale ediyoruz. Ancak 34 milyon aboneye sahip şebekede kaliteyi belli standartta tutmak için sadece insan kaynağı yetmez. Biz de yapay zeka tarzı yazılımlarla sorunları daha oluşma aşamasında durduruyoruz" dedi. Turkcell mühendislerinin geliştirdiği yapay zeka ürünü NODI, 10 bine yakın parametreyi değerlendirip, şebekedeki riskleri sıralıyor. Soruna dönüşebilecek durumları önceden analiz edip, uyarıyor. Böylece internette ve konuşmada kesinti yaşanmasını engelliyor.

'İnternet için akıllı şebeke şart'
İnternet ve akıllı telefon sahipliliğinin arttığı ortamda yapay zeka teknolojisinin kullanılmasının şart olduğunu ifade eden Terzioğlu, "Abone sayısı ve internet servislerinin arttığı ortamda yapay zekâ gibi çözümler kaçınılmaz. Sorunlar oluşmadan çözmek için yatırımlara devam edeceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN