Yalan haberler iPhone 5’in boyunu aştı

Piyasaya çıkmadan hakkında pek çok yalan haber yapılan Apple iPhone 5'in gerçek tasarımı, fiyatı ve üretim adedi teknoloji tutkunları tarafından merakla bekleniyor

Pazar 26.08.2012
Son Güncelleme: Çarşamba 12.09.2012
ABONE OL
İlk olarak 2007'de iPhone ile dokunmatik akıllı telefonda yeni bir akım yaratmayı başaran Apple, 6'ncı nesil için harekete geçti. Çinli Foxconn'un fabrikalarında üretimi devam eden iPhone 5 konusunda bir yıldır binlerce haber yapıldı. Daha önce iPhone 4S ile hevesi kursağında kalan pek çok kullanıcı ise dört gözle sır perdesinin ortadan kalkacağı 12 Eylül'ü bekliyor. Çoğu asılsız spekülasyondan öteye gidemeyen haberler de tüketicinin iPhone 5'i fazla merak etmesinden kaynaklanıyor. Henüz isminin iPhone 5 olup olmadığı bile belli olmayan akıllı telefon konusunda her gün yeni bir resim, video veya haber çıkıyor. Meraklısı çok olduğu için spekülasyonları da bitmeyen yeni iPhone'un ekranından yeni modelin adına, Nano SIM karttan yeni teknolojilere kadar değişik söylentiler internet sitelerinin manşetlerinde kendine yer buluyor. Bir yandan beklentiler bu kadar yükselir bir yandan da Samsung Galaxy S III satışları rekor kırarken, bu ortamda Apple'ın ne yapacağı ise merak konusu.

BEKLENTİLER ARTTI

Bu ürünle ilgili en büyük beklenti ekran boyutu ve pil ömrü ile ilgili. Ekran boyutunda herkes 4 inçlik ölçüde anlaşmış gibi görünüyor. Ancak Apple'ın kullanım ergonomisinden ödün vermesi beklenmiyor. En zorlu iş ise pil konusunda. 4.8 inç Samsung Galaxy S III'ün iki günü aşan pil performansı hem daha ince hem de daha uzun ömürlü olması beklentisine yanıt vermek için yeni teknolojilerin riskini almak gerekecek. Ekran büyüyüp yetenekler artarken, pil konusunda gelişme kaydetmek çok da kolay değil. Apple'ın bir süredir deneme sürümünü piyasaya sürdüğü iOS6 işletim sistemini de yeni iPhone'da kullanması bekleniyor.

Yedi soruda iPhone 5

Adı ne olacak?
iPhone 5, iPhone Pro, iPhone Nano ve New iPhone.
Piyasaya ne zaman çıkacak?
12 Eylül ya da 12 Eylül'de ön talepler toplanacak 21 Eylül'de vitrine çıkacak.
Ekran boyu ne olacak?
Aynı kalabilir, 4 inç olabilir ya da 4.3 inç olabilir.
SIM kartı nasıl olacak?
Micro SIM olabilir ya da Nano SIM kart kullanılacak
Kamerası kaç megapiksel?
3D çekim yapabilecek,12 megapiksel fotoğraf çekecek.
Depolama kapasitesi ne kadar olacak?
En düşük 16, en yüksek 128 GB depolama alanı olacak. iCloud üzerinde 10 GB bedava alan sunulacak.
Fiyatı ne olacak?
800 ile 900 dolar civarında satılması bekleniyor. Ancak öncelikli olarak kontratlı modellerin satılacağı görülüyor.

Rakiplerin cep'i armut toplamadı
Samsung S III Patent savaşının merkezindeki Samsung ve Apple'ın rekabetinde akıllı telefonlar amiral gemisi rolünde. Samsung Galaxy S III'ün milyonlarca adet satması Apple'ın gözünü korkutmuş görünüyor. S III'ün 4.8 inçlik ekranı, video kalitesi iPhone'un üstündeki baskıyı artırıyor.
HTC One X Tayvanlı HTC, farklı modelleri ve tasarımlarıyla akıllı telefon pazarında iddialı konuma yükseldi. Özellikle HTC One X'in fotoğraf ve video çekimindeki hızı fotoğraf makinelerini kızdırıyor.
NokIa - Windows 8 En güçlü Apple alternatiflerinden biri 5 Eylül'de sahne alıyor. Nokia ile Microsoft işbirliğinin en iyi mahsülleri ortaya çıkacak. Windows 8'in cepten görünümü ilk kez Nokia'nın tasarımıyla sağlanacak.

Apple'ın 1 milyar dolarlık zaferi
Samsung ve Apple arasında dünya çapında devam eden sayısız patent savaşının en önemlisi olarak gösterilen ABD davası, nihayet sonuçlandı. Apple Samsung'dan 2.5 milyar dolar, Samsung ise Apple'dan 519 milyon dolar talep ediyordu. Kaliforniya'da görülen davada, jüri, Apple'ı memnun edecek bir karar verdi. Karara göre Samsung, çok sayıda Apple patentini ihlal etttiği gerekçesiyle rakibine 1 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Samsung'un patent ihlali iddiaları ise haklı görülmedi.