Bayramda virüse dikkat!

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, Türkiye'de Kurban Bayramı döneminde seyahatlerin ve kişisel bilgisayar kullanımının arttığına dikkat çekerek, kullanıcılara siber suç kurbanı olmaması için uyarılarda bulundu.

'USB gibi taşınabilir hafıza kartlarının böyle dönemlerde paylaşımı artıyor' diyen ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, 'Kontrolsüz kullanılan bellekler günümüzün en büyük virüs bulaştırıcıları' açıklamalarında bulundu. Akkoyunlu, bu dönemde internette bayram armağanı olarak ulaşan 'imkansız' teklifler ve mesajlar konusunda da uyanık olmaya çağırarak bayramda güvende kalmak için yedi öneride bulundu.
Türkiye'de Kurban Bayramı nedeniyle pek çok kişinin seyahat halinde olduğunu ve kişisel bilgisayarlarını beraberinde götürdüğünü hatırlatan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, şunları söyledi: 'USB'ler hayatı kolaylaştırıyor ve neredeyse herkes tarafından her yerde kullanılıyor. Ancak, bu ürünlerle taşınan zararlı yazılımlar internet yoluyla gelen virüslerden bile daha geniş bir yayılmaya sebep oluyor. Tatil ve özel günlerdeki insan hareketliliği burada yayılma çapını artırıyor. Bu nedenle özellikle Kurban Bayramı'nda dikkatli olunmasını öneriyoruz.'
Akkoyunlu, internetten gelen bedava hediye mesajlarına da itibar edilmemesini belirterek, bayramda bilgisayar kullanırken güvende kalmak için şu konularda dikkatli olunmasını istedi:

"USB aygıtları ve diğer hafıza kartlarını virüslere karşı kontrol edin: Taşınabilir bellekleri kullanmadan önce güncel bir virüs tarayıcı ile tarayın. Ayrıca, USB belleği takınca virüslerin bulaşabilmesine sebep olan AutoRun (otomatik çalıştır) özelliğini devre dışı bırakın. Sistem yamalarını ihmal etmeyin: İşletim sisteminde oluşan açıklar, siber suçlular tarafından önemli bir virüs bulaştırma aracı olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle bilgisayarınızdaki güncelleme uyarılarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin."

Önemli verilerin mutlaka güvenli bir ortamda saklanması gerektiğini anlatan Akkoyunlu, şunları söyledi: "Böylece bilgisayarınız ya da tabletiniz çalındığı veya kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz. İmkansız tekliflere aldanmayın! Kullanıcıların ilgisini çeken 'Bedava!', 'Kazandınız!' gibi mesaj ve e-maillere karşı uyanık olun. Gerçek olamayacak kadar güzel görünen tekliflere itibar etmeyin! Güvenli olmayan ya da ortak ağ ortamında gerekmediği sürece parasal işlem yapmayın! Güvenliği kuşkulu kablosuz internet noktalarında ya da internet kafelerde gerekmedikçe bankacılık işlemleri ya da online alışveriş yapmayın. Özel bilgileriniz başkaları tarafından görüntülenebilir. Her zaman güncel bir antivirüs yazılımı kullanın.
Bilgisayarınız virüslere karşı tarayın. Fırsat buldukça bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu olası virüs bulaşmalarına karşı online tarayın. Bu konuda ESET'in ücretsiz online tarama hizmetini kullanabilirsiniz."

BİZE ULAŞIN