Eski KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Trabzon’da

TRABZON (İHA) – Eski KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun çözümü noktasında çok büyük çaba ve uğraşlar verdiklerini belirterek, karşı tarafın gözü doymaz bir noktada olduğu için aşırı isteklerle karşılarına çıktığını söyledi.
Avrasya Üniversitesi Yomra Yerleşkesi’ndeki mezuniyet törenine katılan eski KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız tarafından fahri doktora diploması verildi. Törene Eroğlu’nun yanı sıra Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı. Törende bir konuşma yapan KKTC’nin 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun çözümü noktasında karşı tarafın aşırı isteklerinin çözümü tıkadığını belirterek, “Kıbrıs sorununun çözümü noktasında çok büyük çaba ve uğraşlar verdik. Özellikle rahmetli Denktaş da ömrünü bu soruna çözüm aramakla geçirmişti. Ama karşı taraf maalesef gözü doymaz bir noktada olduğu için aşırı isteklerle karşımıza çıkmakta, ortaya konulan her öneriyi elinin tersiyle itmektedir. Biz silah zoruyla dışlandık ama gelin görün ki dünya Kıbrıs Cumhuriyeti olarak Rum Cumhuriyeti’ni tanıdı ve bir AB üyesi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto hakkı olan iki devlet Rusya ve Çin’in çok büyük desteğini almışızdır” dedi.
Türk askerlerinin Kıbrıs’tan çekilmesi talebine karşı çıktıklarını ifade eden Eroğlu, “Yunanistan’dan Türk askerleri çekilsin diye mesajlar veriliyor. Ve buna benzer toprak gibi aşırı isteklerle Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün devamını sağlıyorlar. Kıbrıs çok önemli bir yerdir. Orta Doğu’da bir ateş çemberi var. Kıbrıs’ta göründüğü gibi 1974’den itibaren kan akmamaktadır, silah sesi duyulmamaktadır. Çünkü Türkiye’nin 40 bin askeri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının güvenliği için orada bulunmaktadır. Etrafa baktığımızda kanlar akarken, biz huzur içinde olduğumuza göre Türkiye’nin garantörlüğünün ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor. Kıbrıs, Doğu Akdeniz’de yüzmeyen bir savaş gemisidir. Türk askerinin çıksın denmesi kesinlikle kabul edilemez” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN