Amatör gezginden profesyonel rehber

Çocukluğundan beri 'gezmek' onun için tutkuydu. Prof. Dr. Oya Seymen, ilk yurtdışı seyahatini 25 yaşında Singapur'a yaptıktan sonra hiç durmadan gezdi, gezdiği yerleri yazdı ve sonunda oluşturduğu geniş arşivi sayesinde bir gezi kitabı yazdı

Perşembe 07.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009 21:18
ABONE OL

Gezmeyi kim sevmez ki? Hele yurtdışına çıkmak, farklı coğrafyaları, kültürleri, farklı lezzetleri tanımak ne kadar heyecan vericidir... Fakat bu heyecanı hayatının odak noktası haline getirenler de var; öyle ki sonunda kitabını yazacak kadar... Balıkesir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Oya Aytemiz Seymen, çocukluğundan beri 'gitme' fikrine ilgi duyan biri. 44 yaşındaki Seymen, ilk yurtdışı yolculuğunu ise 25 yaşında, eşiyle birlikte Singapur'a yapmış. O gün bugündür de tabiri caizse 'geziyor'. Bir Yolculuklar Kitabı da Seymen'in bu gezilerinden bazılarını içeriyor. Kitapta Seymen'in eşi ve çoğunlukla oğlunun da olduğu gezilerinden İspanya, Macaristan, Avusturya, Fas, Tunus, Hollanda, Belçika, İskandinav ülkeleri, İsviçre göletler bölgesi, Malta, Çin ve Sicilya yolculukları yer alıyor. Her birinde hem o ülkelere dair ansiklopedik bilgileri, hem çeşitli yazarlardan alıntıları hem de Seymen'in anılarını buluyorsunuz. Yani bu kitap, özellikle yurtdışına yeni çıkmaya başlayacaklar için tam bir rehber kitap niteliğinde...

- Her tatilinizde mutlaka bir yerlere gidiyor musunuz?
- Yılda iki tatilimiz var. Her yıl en az birinde yurtdışı tatili yapmaya çalışıyoruz. Arada yurtiçi tatillerimiz de oluyor. Şimdi Türkiye ile ilgili bir kitap da yazmaya başladım.

- O halde nerelere gittiniz diye sormak uzun sürebilir. Nerelere gitmediniz?
- Amerika ve Avustralya kıtalarına gitmedim mesela. Hâlâ Avrupa'nın görmediğim yerlerini tamamlamak istiyorum. Amerika deyince de Güney Amerika daha çok ilgimi çekiyor mesela.

- Etnik özellikleri ağır basan yerleri mi tercih ediyorsunuz?
- Öyle bir ayrım da yapamam. Görmediğim her yer bana ilginç geliyor aslında. Üç-dört günlük bir tatilim varsa yakında bir yere, daha uzunsa uzakta bir yere gitmeye çalışıyorum. Balıkesir'in hâlâ görmediğim bazı ilçelerine gittiğim zaman bile çok heyecanlanıyorum. Ama tabii yaş da çok ilerlemeden uzaklara gitmekte fayda var. Mesela Çin'e onun için gittik. Avustralya'ya gitmek istiyorum. Uzun uçak yolculukları ileri yaşlarda daha zor olabilir. Bir 10 yıl içinde uzakları bitirmek isterim.

RAHAT OLMANIZ GEREK

- Bu kitabı yazmanıza sadece gezme sevdanız değil, sağlam arşiv çalışmanız da vesile olmuş. Eskiden gittiğiniz yerleri yazarken herhalde birtakım bilgilerin doğruluğunu da kontrol ettiniz...
- Evet. Gitmeden önce gideceğimiz yerle ilgili bir araştırma yapıyorum ve bir dosya hazırlıyorum. Hem gezi kitaplarından oluşan bir kütüphanem var hem bütün gezi dergilerine aboneyim, onları düzenli aralıklarla kaydediyorum. Diyelim ki bir Polonya gezisi çıktı, Polonya ile ilgili bilgisayarıma girdiğimde hangi kitapta, hangi sayfada ne var, hangi dergide hangi yazı var buluyorum ve fotokopilerini alıp bir dosya yapıyorum. Sonra bütün gezilerimi teybe alıyorum. Ama sonuçta bu bir anı kitabı olduğu için, ülkelerle ilgili, ben gidip döndükten sonra neler oldu, onları eklemedim. Ve tabii bu, alıntıların olduğu referanslı bir kitap. Bana ait olmayan her cümlenin referansını gösterdim. Örneğin Aydın Boysan bir yeri gezmiş ve yazmış, ondan yaptığım alıntı kitaba hoşluk da katıyor. Mesela Buket Uzuner çok hayran olduğum bir yazar. Sırf kendisinde bulunmasını istediğim için ona kitap gönderdim. O da Norveç bölümünde kendisine ait satırları gördüğünde çok hoşuna gitmiş, tebrik etti internet üzerinden.

- Nasıl bir psikolojiyle çıkıyorsunuz seyahate?
- Seyahate çıkarken bütün olumsuzlukları kafamın gerisinde bırakırım ve her şeyi iyi görmeye çalışırım. Çünkü o bir hafta, özel bir haftadır. Bir daha yaşamayacağınız şeyler yaşayacaksınız ve onu da ufak tefek sorunlarla harcamak gereksiz. Yaptığın tatilden keyif almak için öncelikle rahat olmak gerekiyor.

- Çocukluğunuzdan beri hep gezmeyi hayal ediyormuşsunuz. Peki ilk yurtdışı seyahatinizi ne zaman yaptınız?
- 25 yaşımdayken, eşimle Singapur'a gitmiştik. Eşim bir gıda şirketi sahibi, bu da bir promosyon gezisiydi. Oğlumuza hamileydim. Uzun ve zahmetli bir yolculuktu ama güzel geçmişti yine de. Mesela o ön çalışma eksiğini ben o yolculukta duydum işte. Çok az bilgim vardı, rehber çok yetersizdi ve Singapur'da görmemiz gereken birçok şeyi göremeden geri döndük. O zaman bundan sonraki seyahatlerimin böyle olmaması gerektiğini anladım.