Turist ne kadar harcıyor?

Pazartesi 18.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009 17:43
ABONE OL
İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, Türkiye'yi geçen yıl 30 milyon 929 bin 192 kişinin ziyaret ettiğini bildirerek, ''kişi başına ortalama harcama 708 dolar oldu. Bu yeterli bir rakam değildir'' dedi.

Kazançoğlu, Türkiye'nin turizm gelirinin geçen yıl yaklaşık 22 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.
Turizm sektörünün önemi ve Türkiye ekonomisine katkısının tartışılamayacağını, bu sektörde gerçekleşen canlılığın, diğer sektörlere de yansıyacağını anlatan Kazançoğlu, şu bilgiyi verdi:

''Türkiye tarihi kentleri, doğal zenginlikleri, kültürü, bozulmamış doğası, güneşi ve deniziyle dünyanın en güzel bölgelerinden biri. Ancak, dünya turizm pastasından yeterli payı alamıyoruz. Dünyada 8-10 bin yıllık şehircilik geçmişi olan ender ülkelerden biriyiz. 31 milyona yakın turisti ağırlamışız, tüm sektörün kazancı 22 milyar dolar. Ortalama 708 dolar harcama yeterli değildir. Turistin Türkiye'de kalış süresini uzatacak destinasyonlara gitmemiz lazım. Zengin ve ultra zengin turistlerin taleplerini belirleyip onlara yönelik turizm çeşitliliği sunmalıyız.''

İZMİR TURİZMİ

İzmir'in bir dünya kentine dönüşmesi için turizmin geliştirilip, dünya piyasasına sunulması gerektiğini ifade eden Kazançoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İzmir'e, sürdürülebilir turizm gerekmektedir. Uzun süre kalan, çok para harcayan, sadık turist lazım. Ülkemizden ayrıldıktan sonra, reklamımızı iyi yapacak sadık müşterileri bulmak konusunda tüm turizmcilere iş düşüyor. İzmir için, termal ile birleştirilmiş sağlık, iş ve kongre, sporun çeşitli dallarına yönelik turizmi ön plana çıkarmalıyız.''

Kazançoğlu, İzmir'de geçen yıl 1 milyon 79 turistin ağırlandığını, İZTO'nun kruvaziyer turizmini geliştirmek için gösterdiği çabaların sonucunda, geçen yıl 128 sefer ile 321 bin 279 yolcunun kente geldiğini söyledi.
Bu yıl kruvaziyer gemilerle 400 bin yolcunun getirilmesini hedeflediklerini anlatan Kazançoğlu, ''Yeni kruvaziyer limanı yapabilirsek hedef 1 milyon yolcu olabilir. Odamız turizm sektörünün gelişmesi için elinden gelen tüm çabayı gösteriyor'' diye konuştu.

TURİZM STRATEJİ PLANI

Akın Kazançoğlu, ''12 Ay Şehir Turizmi'' yapabilmek için özellikle kültür, inanç, tarih, kruvaziyer ve sağlık turizminin öne çıkartılacağı stratejilerin acil olarak geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın, Kültür ve Turizm Bakanlığına, İzmir'in Turizm Strateji Planı ile ilgili rapor sunduğunu açıklayan Kazançoğlu, daha çok turist ve yatırımcı çekebilmek için turizm alanlarının acilen planlanması gerektiğini belirtti.

Tarihi yapıların, hükümet ve yerel yönetimler, sivil toplum örgütlerinin desteğiyle hızla restore edilmesi ve turizme açılması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığının yardımına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Kazançoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kemeraltı, Agora, Kadifekale aksı canlandırılmalı. Şu anda yolcu başına ödediğimiz 2 dolar ayakbastı ücretinin alınmaması ve yeni kruvaziyer limanı yapımı için bürokratik formalitelerin aşılmasına destek olunmalı. Bölgemiz turizminin gelişmesi ve eskiyen tesislerin yenilenmesi ile kapasite artırım çalışmaları özel teşvik kapsamına alınmalı. Kamunun planladığı ulusal ve uluslararası toplantı, organizasyon, kültür ve spor etkinliklerinin bir bölümü, İzmir'e verilmeli. Kentimizin Müze Eksikliğinin giderilmesi için Alsancak Tren İstasyonu'nun olduğu yaklaşık 120 bin metre karelik alanda 'Ege Medeniyetler Müzesi' kurulmalı.

İzmir, termal kaynaklarının verimli kullanıldığı, sağlık turizminin teşvik edildiği, desteklendiği, planlandığı bir merkez olmalıdır. İzmir çıkışlı yurt dışı önemli hatlarda uçuş eksikliğimiz giderilmeli, potansiyel merkezlerle bağlantı sağlanmalı.''

Kazançoğlu, İzmir'de turizm merkezi olarak planlanan Çeşme, Selçuk, Dikili, Seferihisar, Balçova ve İnciraltı'nın 1/25.000'lik Çevre Düzeni Planları, 1/5000'lik Nazım İmar Planları, 1/1000 uygulama İmar Planları'nın tamamlanarak veya revize edilerek, yatırımcılara sunulacak hale getirilmesini, Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde İzmir ve İzmir'in turizm olanaklarına daha çok yer verilmesini beklediklerini bildirdi.