Dondurma festivali düzenleyecek

Salı 09.06.2009 09:48
Güncelleme: Salı 09.06.2009 10:56
ABONE OL
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy,gelecek sene Kahramanmaraş'ta uluslararası dondurma festivali yapmak istediklerini söyledi. Geçtiğimiz günlerde turizmciler, işadamları, siyasi ve bürokratlar Kahramanmaraş'ta buluştu. TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, beraberinde heyet Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ı makamında ziyaret etti.

Ulusoy, Kahramanmaraş'ın tanıtım ihtiyacının olduğunu belirterek, "Gelecek sene Kahramanmaraş'ta 1-15 Haziran tarihleri arasında uluslararası bir dondurma festivali yapmak istiyoruz. Dünyanın en ünlü dondurma üreticilerinin katılacağı bir festival olacak. Çünkü Kahramanmaraş özellikle dondurmasıyla dünyada önemli bir yere sahip" dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da, "Belediye olarak turizm altyapısına ilişkin eksikliklerin giderilmesi için bizler de gereken çalışmaları yapıyoruz. Kent olarak turizmden gereken payı alabilmek için büyük bir gayret içerisindeyiz. Bu noktada TÜRSAB'ın da bizlere destek vermesi ve birlikte çalışmalar
yapmamız önemlidir" açıklamasını yaptı.

Öte yandan KMTSO Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Anadolu'nun ihmal edildiğini söyleyerek, "Biz Anadolu'yu unuttuk. Daha doğrusu dövize ihtiyacımız vardı 80'li yıllarda dışarıya baktık. Kendi insanımızı unuttuk. Kendi insanımıza tatili kendi insanımıza kendi ülkemizi anlatmayı unuttuk. Ama şimdi buradayız. Bize yardımcı olun biz de size yardımcı olalım" diye konuştu.

Turizm acente sahiplerinden Anadolu'ya destek isteyen Ulusoy, ''Arkadaşlarınızı buraya getireceksiniz. Size yanlış yapmadım ülkeme hizmet etmeye çalıştım. Şimdi sıra sizde. Anadolu çok önemli. Onlar yalnız kalmış değiller. Onlar dünyaya açılmak istiyorlar ve bizden destek bekliyorlar. Onları biz unuttuk. Biz Anadolu insanın sevgisinden vazgeçemeyiz. Anadolusuz Türkiye olmaz. Ben ve arkadaşlarım üzerimize düşeni yapmaya hazırız" dedi.

KMTSO Başkanı Mehmet Balduk ise oda olarak turizmi stratejik plan içerisine aldıklarını ifade ederek,
''Şehrimizi dünyaya açmak istiyoruz. Büyük değerlerimiz var ama kimse bilmiyor. Şehrimizde ticareti
geliştirmek istiyoruz. Bunu da yapabilmek için şehri giren insan sayısının artması lazım. Bu da turizmle olur. İki gündür TURSAB yöneticileri ile birlikteyiz. Umarım ileride güzel gelişmeler olur" diye konuştu.

Valisi Mehmet Niyazi Tanılır da, turizme büyük önem verdiklerini işaret etti. Valilik olarak yatırım yapmak
isteyen girişimcilerin önündeki engelleri açacaklarını vurgulayan Tanılır, "2 yıldır turizmle ilgili
çalışmalarımız devam ediyor. Kahramanmaraş'ta doğa var, su var, kültür var, edebiyat var şiir var. Sadece bunlardan biri bile bir şehri cazibe merkezi yapmaya yeterliyken bugün Kahramanmaraş'ın turizmden yararlanamaması büyük bir eksiklik" şeklinde konuştu.