THY Antalya'ya zengin turist getirecek

Salı 16.06.2009 13:51
ABONE OL
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sivrikaya, THY'nin, Antalya'dan Paris, Düsseldorf ve Stockholm'e 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren tarifeli uçuşlara başlayacağını bildirdi.
Antalya'dan çeşitli Avrupa ülkelerine tarifeli uçak seferlerinin başlatılması konusunda bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Antalya'ya gelen THY Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sivrikaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Paris ve Düsseldorf'a haftada iki, Stockholm'e ise haftada bir sefer düzenleyeceklerini belirtti.

Sivrikaya, hedeflerinin Avrupa'nın gelir seviyesi yüksek turistlerini Antalya'ya getirmek olduğunu kaydetti.
Bu destinasyonlarda yolcu talebinin artmasıyla birlikte sefer sayılarının da artırılabileceğini anlatan Sivrikaya, şöyle konuştu:

''THY, İstanbul ve Ankara aktarmalı olarak Antalya'ya seferler yapıyor. Aktarmalı seferlere ilaveten direkt seferlerimizle bir kombinasyon sunacağız. Müşterilerimize hem direkt seçenek hem de bağlantılı sefer seçenekleri sunmuş olacağız. Antalya'daki yolcu trafiği çok yüksek. İstanbul'dan daha fazla yolcu trafiği gerçekleşiyor. THY de burada ürün farklığı ile beraber bir seçenek sunmak istiyor. THY, sunmuş olduğu servis standartlarıyla Antalya'dan Paris, Düsseldorf ve Stockholm'e direkt tarifeli seferlerine 1 Ekimden itibaren başlayacak.''

Antalya'ya dört mevsim yolcu geldiğini ifade eden Sivrikaya, golf, sağlık, kongre turizmi dolayısıyla Antalya'da 12 ay boyunca müşteri talebinin bulunduğunu ve buna göre seferleri düzenleyeceklerini belirtti.

THY'nin Antalya'dan tarifeli seferler yapmasına turizm sektörü temsilcileri, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in de destek verdiğini anlatan Sivrikaya, geçen yıl Antalya-Moskova direkt uçuşlarıyla birlikte Antalya'dan tarifeli uçuşları 4'e çıkardıklarını vurguladı.

Sivrikaya, ''Yaz döneminde Moskova'ya her gün sefer yapıyoruz. Dolayısıyla taleplerin artmasıyla Antalya-Moskova hattında da günde iki sefere çıkma söz konusu olabilir'' dedi.

HEDEF GELİR DÜZEYİ YÜKSEK TURİSTLER

THY'nin sunduğu ürünlerin charter şirketlerinin sunduğu ürünlerden farklı olduğunu vurgulayan Sivrikaya, ''Hedefimiz gelir düzeyi yüksek yolcularımızın Antalya'ya taşınmasıdır. Nasıl Antalya'da 7 yıldızlı otel varsa, farklı segmentlere göre, farklı hizmetler varsa, biz de ulaşım ayağında yüksek standartlarla beraber gelir düzeyi yüksek yolcu taleplerinin karşılanmasına katkıda bulunacağız. Gelir seviyesi yüksek müşterilerin taleplerini karşılamak istiyoruz'' diye konuştu.

Paris, Düsseldorf ve Stockholm tarifeli uçuşlar için bu bölgelerde tanıtım kampanyaları ve promosyon yapacaklarını anlatan Sivrikaya, tanıtıma ve promosyonlara otelciler ve tur operatörlerinin de destek vereceğini belirtti.

Sivrikaya, ''THY'nin müşteri segmenti olarak sağlık turizminin taleplerinin karşılanması isteniyor. Golf turizmi var, kongre ve konferans turizmi var, tatil turizmi var. Bu değişik segmentlerde kendine özgü pazarlama faaliyetleri kampanyalarımız olacak'' dedi.

AKTOB BAŞKANI SURURİ ÇORABATIR

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır da, THY'nin Antalya'dan direkt uçuş yapmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. THY'nin Antalya için almış olduğu bu kararın çok önemli olduğunu dile getiren Çorabatır, şöyle konuştu:

''THY ile uzun zamandır bu çalışmayı yapıyoruz. THY'nin almış olduğu bu karar Antalya için çok sevindirici bir gelişmedir. Turizmi 12 aya yayma çalışmalarını sürdürüyoruz. Ulaşım ayağı çok önemli. Kongre turizmi, golf turizmi, futbol ve sağlık turizmi ile SPA turizminde müşteri kapasitesini artırmakta THY'nin düzenleyeceği seferlerin, Antalya turizmi ve Antalya'da yaşayan insanlara çok büyük destek sağlayacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl ve kış aylarından sonrada bu destinasyonlardaki başarıya göre, diğer destinasyonlara da direkt uçuşlar sağlayacağımızı düşünüyoruz. Bundan dolayı da THY Yönetimine, yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.''