SEKA turizme açılıyor

Cuma 26.06.2009 17:48
Güncelleme: Cuma 26.06.2009 17:48
ABONE OL
Özelleştirme Yüksek Kurulu, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesi sınırları içerisindeki Seka kağıt fabrikası ve limanının turizme açılmasına karar verdi.

Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Seka kağıt fabrikası ve limanının turizme açılmasına ilişkin ÖYK kararının 24.06.2009 tarih ve 27268 sayılı Resmi Gazetede yayımlandığını kaydetti.

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Seka Limanının Yat limanı olarak, Seka arazisinin de turizm alanı olarak değerlendirilmesine karar verildiğini ifade eden Açıkbaş, Taşucu'nun turizm beldesi olma yolunda en büyük adımının atıldığını belirtti.

Açıkbaş, "Bundan sonraki sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesi temennisinde bulunuyoruz ve Taşucu Belediyesi olarak tüm desteğimizi birinci öncelikli olarak vereceğiz" dedi.

Uzun yıllardır tüten bacalarıyla yöre ekonomisinde önemli bir yer edinen Seka'nın 7 yıldır atıl durumda olduğuna dikkat çeken Açıkbaş, yatırımların ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarılıp, uygun görülen bir yatırımcıya satışı yapılmasının ardından turizm tesisi alanlarının kurulmaya başlanacağını belirtti.

Başkan Açıkbaş, bu yatırımların gerçekleştirilmesinin ardından uzun yıllardır tüten bacasıyla bölge ekonomisine katkı sağlayan Seka'nın artık, turizm alanı olarak katkı sağlayıp, bu tesislerde yüzlerce insanın çalışarak ailelerinin geçimini sağlayacağını belirtti. Başkan Açıkbaş, "1500 kişinin istihdam sağlayacağı bu projenin hızlanması için bölge Milletvekillerine çok iş düşmektedir" dedi.