Ucuza yurtdışı tatili

Salı 30.06.2009 11:18
Güncelleme: Salı 30.06.2009 11:35
ABONE OL
Küresel krizin etkisiyle Avrupa ülkelerindeki turistik tesisler fiyatlarını düşürünce, yurt dışına tatil masrafı, yurt içindekiyle aynı düzeye inmeye başladı.

Dünyada küresel krizin turizmi etkilemesi, fiyatlara yansıdı. Bunun örneklerinden biri de yurt dışı seyahat pazarında oldu.

Turizmciler fiyatlarını indirme yöntemi uygulayınca, yurt dışındaki tatilin maliyetiyle Antalya'daki tatil aynı fiyata gelmeye başladı.

Buna göre, yaz döneminde kültür turlarına çıkmak isteyenler için rüya şehri Prag'a 4 günlük turlar 600 TL, İtalya'da Roma-Floransa-Venedik'i kapsayan 1 hafta gezi 950 TL, Orta Avrupa'da 3 ülkeyi 1 hafta ziyaret 950 TL civarından başlayan fiyatlara denk geliyor. Bunun yanında yaz aylarında İspanya'ya ve Uzakdoğu'ya da turlar bulunuyor.

Son yıllarda dizilerle gündeme daha çok gelmeye başlayan Balkanları da indirimli turlar çerçevesinde gezmek mümkün. Balkanlara yönelik 8 gün süren 6 ülke turu, Dalmaçya'da 1 haftalık 3 ülke turu, sadece Makedonya'ya 1 haftalık tur ile ''Baştanbaşa Balkanlar'' diyenlere de 8 günlük geziler bulunuyor. Bunların fiyatları 400 ile bin 700 TL arasında değişiyor.

YURT DIŞINDA DENİZ VE KUM AYNI FİYATA

Antalya'daki gibi kumsala uzanıp güneşlenmek ve ılık sulara girmek isteyenler için de uygun fiyatlara deniz-kum-güneş tatili fırsatları oluştu. Bu kapsamda Avrupa'nın gözde tatil mekanı, tarihi Dubrovnik kentinde 1 haftalık deniz tatili vizesiz 850 TL civarına mal oluyor. Bunun yanında yine vizesiz olan Tunus'ta Akdeniz'in karşı kıyılarında 5 gün denize girmek uygun fiyatlara mal oluyor.

Komşu Yunanistan'a geçmek ve Ege denizinde mavinin keyfini çıkarmayı arzu edenlerin keselerinden, Rodos'a 3 günlük tatil için 350 TL, gemi ile Yunan adalarını 4 gün ziyaret için 750 TL'ye çıkarmaları gerekiyor.

Tur operatörleri bu fiyatlara uçakla ulaşım, tüm transferler ve şehir turları ile konaklamaların dahil olduğunu, sadece vize ücretleri ve yurt dışı çıkış harcı 15 TL'nin tur fiyatı içinde bulunmadığını belirtiyor.

''EN UCUZ DÖNEMİNİ YAŞIYOR''

Pronto Tur Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, küresel krizin etkileri nedeniyle, firma olarak yurt dışı acente ve tedarikçilerden yüzde 20 indirim aldıklarını bildirdi.

Özkar, ''Bu özel indirimleri yaz sezonu yurt dışı tur paketlerine yansıtınca, yurt içinde yapılabilecek bir tatilden çok daha ucuz fiyatlara yurt dışında tatil yapma imkanı doğdu. Bir zamanlar hayal olan yurt dışı seyahatleri, bu yaz fiyat olarak geçmiş yıllara oranla tam anlamıyla en ucuz dönemini yaşıyor'' dedi.

Yurt içinde Antalya, Fethiye, Bodrum gibi tatil yörelerinde 1 haftalık deniz-güneş-kum tatilinin bedelinin yaz aylarında ortalama bin 500 TL'den başladığını hatırlatan Özkar, ''Yurt dışında 1 haftalık deniz-güneş-kum tatili 800 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Yurt dışında kültür ağırlıklı turlar ise yine 600 TL'den başlayan fiyatlarla satılıyor. Yani yurt dışı Antalya'dan daha ucuza olmaya başladı'' değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Özkar, firma olarak 21 Haziran'dan itibaren Dalmaçya sahilleri ve Balkanlar turları için her hafta kesin hareketli özel uçak kaldırmaya başladıkları hatırlattı. ''Yurt içinde bile bu fiyatlara ulaşım dahil tatil yapma neredeyse imkansız'' diyen Özkar, ''Türkiye'de ilk defa yaz boyunca özel uçak kaldırdığımız Dubrovnik için, uçak her hafta tamamen doluyor, yaz boyunca toplam 2 bin 500 kişinin Dubrovnik'e gideceği öngörülüyor. Buralara vize olmaması da vatandaşı çekiyor'' diye konuştu.