Doğa ve tarihiyle Üçağız köyü

Doğa ve tarih içinde sakin tatilin adresi 2 bin 500 yıllık Üçağız köyü...

Antalya'nın Demre İlçesi'ne bağlı Üçağız köyü, 2500 yıllık tarihe sahip. Sessiz ve sakin bir tatil tercih edenlerin uğrak yeri olan Üçağız, anıt mezarlar, suyun altında kalan batık kent, ahşap taş karışımı pansiyonları ile farklı bir tatil sunuyor. Mavi yolculuğa ve günü birlik Kekova turuna çıkanların uğramadan geçmediği Üçağız köyü, Kekova'nın da merkezi. Theimiussa antik kenti kalıntıları ile iç içe olan köyde, Likya'nın en büyük nekropolü bulunuyor. Köyün önündeki koyda bulunan küçük adalardan ise antik şehir kalıntıları ziyaretçilerini selamlıyor.

Yapılaşmanın yasak olduğu, birinci derecede tarihi ve doğal sit alanı olan köyde, ahşap taş karışımı pansiyonlarda düşük ücretlere kalınabiliyor, yat turu ile nefis koylar dolaşılabiliyor, mavinin her tonu izlenebiliyor. Üçağız köyünde tatil yapan Sezen Hızkan, buranın sessiz, sakin ve huzurlu olduğunu söyledi. İstanbul'un yoğun trafiğinden, stresli iş yaşamından uzaklaşmak için Üçağız'a geldiklerini anlatan Hızkan, ''Çok güzel yakamoz olduğu söyleniyor. İnşallah göreceğiz'' dedi.

Tatilini ahşap taş karışımı pansiyonda geçiren Pelin Topçu da, Üçağız'a bir arkadaşının tavsiyesiyle geldiğini belirterek, ''İnanılmaz sakin ve huzurlu bir yer. Motor, televizyon gürültüsü, kirlilik yok'' diye konuştu. İlk kez geldiği Türkiye'de tatil için Üçağız köyünü seçtiğini ifade eden İtalyan France Vilevich de ''Burada her türlü aktivite var.

Tarihin, doğanın ve nefis bir denizin içindesiniz. Çok değişik bir kültürle iç içesiniz. Köy kadar insanlar da sıcak''dedi.

BİZE ULAŞIN