Çeşme Antalya'dan iyi durumda

  1. Haberler
  2. Turizm
Cuma 07.08.2009 13:58 ABONE OL
Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkan Yardımcısı Gökçe Kesikçiler, yerli turistin yoğun olduğu Çeşme bölgesindeki turizmin, Antalya ile kıyaslandığında 2009 yaz turizm sezonunu daha iyi geçirdiğini söyledi.

Kesikçiler, yaz sezonunun Çeşme'de de iyi başlamadığını, Haziran ayının ortasından itibaren turist sayısında artış olduğunu belirtti.

Çeşme'nin Temmuz ayından sonra eski günlerine kavuştuğunu ifade eden Kesikçiler, şu bilgileri verdi:
''Ortalamalarda yine de belli düşüşler var. Geçen sene bizim Temmuz ayı doluluk oranımız yüzde 90'lardaydı. Ağustos da aynı şekilde. Bu sene yüzde 10'luk bir sapma var. Antalya ile kıyaslandığında Çeşme bölgesinin daha iyi bir turizm sezonu geçirdiğini görüyoruz. Bunun da nedeni iç pazar müşterimizin daha yoğun olması. Avrupa ve Rus pazarından etkilenmeler Antalya'da daha çok oldu. Bu bölge, biraz daha az etkilendi diyebilirim.''

Krizden etkilenmemek amacıyla sezon başında yüzde 20'ye varan indirimler yaptıklarını kaydeden Kesikçiler, bazı otellerin de ''7 gece kal 6 gece öde'' gibi promosyonlar da uyguladığını anlattı.

RAMAZAN AYI BEKLENTİSİ

Gökçe Kesikçiler, Ağustos ayının 20'sinden sonra otel konaklama fiyatlarının düştüğünü, Ramazan ayının etkisiyle düşüşün hızlanacağını dile getirdi.

Ege'de Eylül ayının da ideal bir tatil zamanı olduğunu söyleyen Kesikçiler, ''Umut ediyorum Ramazan ayı da aynı doluluk oranlarıyla devam eder. Fiyatlar zaten bir hayli inecek. Konaklamada yüzde 30 ile 50 arasında indirimler olacağını tahmin ediyorum. Oruç tutacak insanlar için de çok ekonomik bir dinlenme zamanı olacak'' diye konuştu.

Çeşme'nin yüzde 70-80 oranında iç pazar müşterisine hitap ettiğini kaydeden Kesikçiler, Alman, Yunanlı ve İngiliz misafirlerinin de olduğunu dile getirdi.

Gelecek sezon için yurt dışı bağlantıları yaptıklarını söyleyen Gökçe Kesikçiler, ''Çeşme'nin büyümesi, gelişmesi için diğer pazarlarda da olması lazım. Bunu sağlayacak yatırımlar da Çeşme'ye geliyor'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU