Topkapı Sarayı'nda müthiş keşif

Topkapı Sarayı'nın ana girişinde bulunan eski karakol binasının arkasındaki bahçede, Bizans akropolü ortaya çıkarıldı. Akropolün yanı sıra bölgede Tunç Çağı'na kadar giden arkeolojik buluntular da bulundu.
Tunç Çağı'ndan parçaların bulunması, İstanbul'un tarihinin bilinenden çok daha öncelere dayandığı görüşlerini destekliyor.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ AKROPOLÜ

Karakol binasının arkasında Bizans sanatı ve arkeolojisi uzmanı Dr. Ferudun Özgümüş temizlik çalışmalarını yürütüyor. TÜRSAB Kültür Turizmi Komitesi'nce düzenlenen gezide konuşan Dr. Ferudun Özgümüş, karakol binasının arkasındaki gecekonduları boşaltılması ve bölgenin temizlenmesiyle, dünyanın en önemli akropolünün ortaya çıktığını söyledi. Özgümüş, ayrıca tunç çağına kadar giden arkeolojik parçaların da bulunduğunu ifade etti. Özgümüş, temizlik çalışmalarını ardından arkeolojik kazı çalışmalarına başlanacağını dile getirdi.

GECEKONDULARIN ALTINDAKİ SAKLI TARİHİN UYANIŞI

Burada, yani Saray'ın bahçesinde hizmetlilerin kullandığı gecekondular yer alıyordu. Kültür Bakanlığı'nın yoğun çabalarıyla hukuki olmadan lojman olarak kullanılan karakol binası ve arka bahçesindeki gecekondular boşaltılmıştı. Aynı zamanda tam da Aya İrini'nin yanında bulunan bölgede sürdürülen temizlik çalışmaları, saklı tarihi gün yüzüne çıkarıyor.

TARiHİN ORTASINDA TUVALET

Ziyaretimiz sırasında tüm gecekonduların yıkıldığı görüyoruz ancak gecekondulardan birinin tuvaletinin çalışmaların yapıldığı bölgenin ortasında kullanılmak üzere durması karşısında şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz.

AKROPOL NEDİR?


Akropol tepesi, İstanbul'un ilk kuruluş yeri olarak biliniyor. "Akro" (yüksek), "Polis" (şehir) kelimelerinden türetilmiş akropol, yüksek ve savunulması kolay tepeler üzerinde kale anlamına geliyor. Bu kale içinde yönetici krallığa ait çeşitli sosyal ve dinsel yapılar yer alıyor.

KARAKOL BİNASI RESTAURANT OLUYOR

Bu arada ortaya çıkarılan Bizans akropolünün önünde yer alan eski karakol binası ise restaurant oluyor. TÜRSAB ve Kültür Bakanlığı'nın yaptığı işbirliğinin ardından TÜRSAB da Feriye Lokantası'yla anlaşma yaptı. Eski karakol binası, Osmanlı Türk ağız tadına uygun yeme içme mekanına dönüştürüyor.

ARKEOLOJİK PARK HALİNE GETİRİLECEK

Ayrıca Feriye Lokantası olacak karakol binasının arkasında çıkan buluntuların ortaya çıktığı yerin de arkeolojik park haline getirileceği ifade ediliyor. ( http://uzakyakingezgin.blogspot.com)

BİZE ULAŞIN