Karadeniz'de bale turizmi

  1. Haberler
  2. Turizm
Cuma 30.10.2009 11:11 ABONE OL
Türkiye'nin 6. Opera ve Balesi olan Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü turizmcileri harekete geçirdi.

Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Mersin'den sonra 6. Samsun'da açılan Devlet Opera ve Bale Müdürlüğünün 19 Mayıs'ta başlayan faaliyetleri, kısa süre içinde kentin kültür ve sanat hayatına renk katmaya başladı.

Karadeniz Bölgesi'ndeki tek Devlet Opera ve Balesi Samsun'un kültür sanat hayatına renk katarken Samsunlu turizmcileri de harekete geçirerek bölgede ''opera ve bale'' turizminin başlamasına yol açtı.
Turizm şirketi sahibi ve Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Mustafa Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada Samsun'da opera ve balenin açılmasının Samsunlu turizmciler için de oldukça önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Kültür ve sanat turizminin, bu alanda önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Yavuz, şunları kaydetti:
''Biz de bunu değerlendirebilmek açısından Samsun civarındaki Ordu, Amasya, Çorum, Giresun gibi illerdeki sanatseverleri Samsun Devlet Opera ve Balesi'nin programlarına getirebilmek için tur programları düzenledik. Bir gece konaklamalı turlar. Grubu bulunduğu yerden alıp hem Samsun'un gezilmesini, hem akşam etkinliğinin yapılmasını, hem de Samsun'da bir akşam konaklamalarını sağlayarak Samsun'a turizm konusunda katkıda bulunmaya çalışıyoruz.''

Düzenledikleri turlara önümüzdeki dönemde yoğun ilgi olmasına beklediklerini belirten Yavuz, çevre illerde ilgili yerlere Samsun Devlet Opera ve Balesi'nin aylık programlarını ve kendi tur programlarını gönderdiklerini, çalışmaların sezon boyunca süreceğini kaydetti.

Samsun'da alış veriş imkanının yanı sıra görülüp gezilebilecek yerlerin de olduğuna işaret eden Yavuz, Bandırma Vapuru, Gazi Müzesi, Amisos Tepesi'nin bunlardan bazıları olduğuna işaret etti.
Bu arada, geçen sezon Giselle, Opera Opera Dedikleri, Aşk İçin, Üç Bale, Saraydan Kız Kaçırma gibi eserleri sahneleyen, bu sezon ise perdelerini Kamelyalı Kadın ile açan Samsun Devlet Opera ve Balesi sezon boyunca geçen yılki eserlerle birlikte yeni eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU