Vizesiz turlarda patlama

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 12:55
ABONE OL
Türkiye ile Suriye arasında vizenin kaldırılması iki ülke arasındaki tur organizasyonu düzenleyen şirketlerin sayısını da artırdı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Başkanı Başaran Ulusoy, vize uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte Türkiye'den Suriye'ye yapılan turlarda yüzde 15 artış yaşandığını kaydetti.

Türkiye'nin Suriye ile yıllardır yaşadığı sorunları çözmek için attığı adımlar ve diyalog süreci meyvelerini vermeye başladı. İki ülkenin ekonomik işbirliğini geliştirme çalışmaları kapsamında Eylül ayı ortalarında Dışişleri bakanları düzeyinde önemli bir karar alındı. Yapılan görüşmeler sonunda iki ülkeye 180 gün içinde 90 günü geçmeyen gidiş-gelişlerde vize uygulaması kaldırıldı. Bu kararın ardından iki ülke arasında yapılan turlara ilgi ciddi anlamda arttı.

Konya'da faaliyet gösteren Rıza Turizm'in Müdürü Seyit İbrahim Durmuş, vizenin kaldırılmasıyla birlikte tur taleplerinin arttığını kaydetti. Durmuş, Suriye seyahatlerinde fiyatların düştüğünü belirterek, "Vize kalkmadan önce 3 günlük tur fiyatımız 250 dolar idi. Şimdi bu fiyat 230 dolara düştü. Artık kişi başı 25 dolar vize ücreti ödenmediği için insanlar daha sık geziye katılıyor."

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Başkanı Başaran Ulusoy da vize uygulamasının kaldırılmasının iki ülke arasındaki karşılıklı turizm ilişkilerine çok olumlu yansıdığını ifade etti. Bu gelişmenin Suriye ile sınırlı kalmayacağına dikkat çeken Ulusoy, Mısır, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelere de turların hızlanmasına katkı yapacağını aktardı. Ulusoy, bölgedeki turizm hareketliliği hakkında şu bilgileri verdi: "Karşılıklı vize uygulamasının kaldırılmasıyla yüzde 15 civarında bir artış yaşandığı doğrudur. Vizenin kaldırılması Türkiye ve Suriye arasında olsa da daha geniş kapsamlı bir etki alanına sahip olabilir. Elbette ki büyüyen talep, daha marjinal ve farklı taleplerin de ortaya çıkmasına neden olacaktır. 3- 4 hatta Lübnan'ı da katarak 5 ülkeli turlara olan talep zamanla mutlaka artacaktır. Bu doğrultuda bölgesel turizm işbirliği çalışmalarının bu ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi bölge ülkelerinin çıkarına olacaktır diye düşünüyoruz."

Başaran Ulusoy, Suriye'den gelen tur sayılarında da önemli bir artış yaşandığına dikkat çekerken, Hatay, Gaziantep ve Adana illerine yönelik günübirlik ya da konaklamalı tur paketlerine yoğun bir talep olduğunu bildirdi. Bu gelişmeyi 'talep patlaması' olarak değerlendiren Ulusoy, bunun artarak devam etmesini bekliyor.