Kapalıçarşı tavrındaki ısrar İstanbul otellerini ucuzlattı

Turizmciler 2009'da yüzde 25 ile en fazla fiyat düşüren ikinci şehir olan İstanbul için "Bu yıl da fiyat düşüşleri kaçınılmaz" görüşünde birleşiyor. Bazı turizmciler "Kapalıçarşı tavrından vazgeçelim" diyor

Turizm sektörüne yönelik pazar ve trend araştırmaları yapan STR Global tarafından yayımlanan "En hızlı fiyat düşüşlerinin yaşandığı şehirler" sıralamasında İstanbul ikinci sırada çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı turizm rakamlarında turist sayısının artmasına rağmen gelirlerde yaşanan yüzde 3'lük düşüş sonrasında ise turizmciler kara kara düşünmeye başladı. İstanbullu turizmciler fiyat düşüşlerinin bu yıl da kaçınılmaz olduğu görüşünde birleşti. Rakamlar, krizde fiyatlarını düşüren İstanbul otellerinin '2010'da fiyatlar ne olacak?' tartışmalarını da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz yıl İstanbul otelleri yılın ilk 11 ayında ortalama yüzde 25 fiyat düşüşü ile Dubai'den sonra en hızlı fiyat düşüren şehir olmuştu. Rezidor Otelleri Ortadoğu ve Kuzey Afrika Satış ve Pazarlama Müdürü Yiğit Sezgin, İstanbul otellerindeki fiyat düşüşlerinin korkutucu olduğunu söyleyerek "Dubai en fazla fiyat düşüren yer oldu. Ancak Dubai'deki fiyatlar ortalamanın çok üstündeydi. Düşüşlerle fiyatlar realize oldu. İstanbul'da ise ortalama fiyatlar vardı. Şu anda makul seviyelerin altına indi" dedi.

'KONGRE DE YOK, İŞİMİZ ZOR'
Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, bu yıl şehir otellerinde fiyat düşüşlerinin devam edeceğini en iyi ihtimalle ise fiyatların aynı olacağını söyledi. Bayındır, zincir otellerin fiyat indirmesiyle birlikte diğer otelleri de fiyat indirimine zorladıklarını kaydetti. 2009'daki fiyat düşüşlerinin IMF, Dünya Su Forumu gibi büyük kongrelere ve otellerin bu dönemde çok iyi fiyatlardan oda satmalarına rağmen yaşanmasına dikkat çeken turizmciler, bu yıl kongre olmaması hnedeniyle işlerin daha zor olacağını söylüyor.
BİZE ULAŞIN