'Turizmde yakından bakan zirveyi göremez'

Dağcıların kullandığı bu özlü sözü turizme uyarlayan Anadolu Turizm İşletmeciler Birliği Başkanı Seçim Aydın, turizm sektöründe atılan adımlar ve basının çeyrek asırda sektöre sağladığı desteği anlattı

Yakından bakarsınız, zirveyi görmezsiniz" der dağcılar. Biz de sözü ve geldiğimiz bu aşamayı turizme uzaktan bakıp, tarihini yazmak isteyenlere bıraktıktan sonra; bu uzun ve meşakkatli yolda basın ile birlikte sektörde önemli adımlar attık 1982 yılında 2634 sayılı yasanın hazırlanışı ve uygulanması ile yeni turizm hamlesini başlatanları saygı ile anmak adına şu kadarını söylemeden de geçemeyeceğim. Ülkeyi 1985 yılında 2 milyon 600 yabancı turistten 27 milyon'a ve 100 binden az yataktan 1 milyona yaklaşan konaklama kapasitesine ulaştıran ve iç turizmde 30 milyonu zorlayan bir başarı öyküsünü bu gün olduğu gibi 25 yıl önce de basınımızla paylaşmıştık." Bu cümleler Türk turizminin Anadolu'dan yapılmasında önemli katkısı bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi (TÜROFED) ve Anadolu Turizm İşletmeciler Birliği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın'a ait.

BAYRAM TATİLLERİ VE GAZETELER
"Önemli olan nereye gelmiş olduğunuz değil; nereden ve nasıl geldiğinizdir" cümlesini hatırlatan Aydın, SABAH Gazetesi'nin 25'nci yayın yılının kutlandığı günlerde 25 yılda Türk turizmi nereden nereye ve nasıl geldiğini ve bu süreçte basının nasıl bir katkı ile yanlarında olduğu düşüncesinin bir film şeridi gibi gözünün önünden geçtiğini söylüyor ve ekliyor: Öncelikle TBMM'nin açılışını kutladığımız her 23 Nisan'da gazetenin de bir yaş aldığını 90'ncı yaşını kutladığımız bu güzel günde mesaj verebilmenin de mutluluğunu tadıyorum. Aydın, Türkiye'nin ilk afişlerinin ilk tanıtıcı yayınları ile yaşandığına dikkat çekerek 1963 yılında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nın kuruluşu ile başlayan dönem ve yirmi yıl sonra 2634 sayılı yasanın çıkışının Türk turizm tarihinde yüz yıl sonra bazı yeniklilerin ve çağdaş gelişmelerin olacağını işaret ettiğini söylüyor. Aydın'ın SABAH Gazetesi ile ilgili hatırladığı en önemli anı ise bayram gazeteleri ile ilgili. O günleri şöyle anlatıyor: "SABAH Gazetesi dendiğinde 'bayram gazetesi' ile idare etmek zorunda olduğumuz tatil günlerinde günlük gazete okuma imkanına kavuşmamız aklıma geliyor. Tatil yörelerine gazetelerin zor ulaştığı o günlerde haberlere ve alıştığınız yazarlara ulaşabilmek tatilimize renk katan bir yenilikti.

BİZE ULAŞIN