3700 yıl sonra notalarla buluşma

Perşembe 09.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 09.09.2010 15:28
ABONE OL
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının 18 Eylülde Çorum'da vereceği konserde, Hititler döneminde kullanılan ve günümüze uyarlanan 11 çalgısı da ''notalarla buluşacak''.

Hitit çalgıları ve konser hakkında bilgi veren müzik arkeoloğu Oğuz Erbaş, 3 yıl önce İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, ODTÜ, Devlet Tiyatroları, Opera ve Bale Çalışanları Vakfının (TOBAV) ana ortaklıklarında hazırlanan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen ''KaleidoscopEurope'' projesinin devam ettiğini söyledi.

Proje kapsamında Hititlere ait arkeolojik buluntu, kabartma ve yazıtlardan yola çıkarak 3700 yıl öncesine ait çalgılarını günümüz aletleriyle sentezleyerek tasarladıklarını dile getiren Erbaş, bu kapsamda geçen yıl çalgıların ölçümlerinin ODTÜ'de yapıldığını, üretimini ise İstanbul Teknik Üniversitesinden hocaların üstlendiğini anımsattı.

Erbaş, orijinaline sadık kalınarak yapılan Hitit dönemine ait büyük ve küçük lir, arp, davul, darbuka, çalpara, kaval, çifte kaval, boru ve bağlamayı günümüze uyarladıklarını bildirdi.
Oğuz Erbaş, proje kapsamında Ankara, Çorum ve Portekiz'de geleneksel Hitit kıyafetleriyle Hitit kültürünün anlatıldığı konserler düzenlediklerini ifade ederek, konserler için çalgılardan çıkan özel seslere göre Ertuğrul Bayraktarkatal tarafından özel olarak Çorum türkülerinin de harmanlanmasıyla ortaya çıkan bestelerin seslendirildiğini belirtti.

HİTİT BAŞKENTİNDE İKİNCİ KONSER


Hattuşa'nın müzikal ve kültürel anlamda insanlığa önemli bilgiler sunduğunu dile getiren Erbaş, projenin ortaya çıkarılmasındaki amacın Hititlerin mirasını bütün dünyaya anlatmak olduğunu söyledi.

Oğuz Erbaş, konserlerinin kültürler arasında büyük bir etkileşim oluşturduğunu belirten Erbaş, büyük ilgi gören konserlerinin 4'üncüsünü Çorum'da 18 Eylülde gerçekleştireceklerini, bunun kentte verilecek ikinci konser olacağını dile getirdi.

Kendisinin yazıp yönettiği, Ertuğrul Bayraktarkatal'ın bestelediği, Tamer Levent'in sanat yönetmenliğini yapacağı konserde Cihat Aşkın, Çağatay Akyol, Okan Murat Öztürk, Nazlı Eray, Ferhat Erdem gibi solistler ile Aşkın Ensemble orkestrasının yer alacağını belirten Erbaş, ''Güneşin Bahçesinde Japonya'' performansı çerçevesinde Japon sanatçıların da geleneksel müzik örneklerini seslendireceğini ifade etti.

Erbaş, konserin Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Çorum Vakfı işbirliğinde Çorum Müzesi'nde gerçekleştirileceğini anımsattı.

Konserde Hitit kültürünün tiyatral bir şekilde Hitit kıyafetleriyle sahneleneceğini, bundaki amacın halkın Hitit kültürünü yakından tanımasını sağlamak olduğunu anlatan Erbaş, konserde 40 kişilik ekibin sahne alacağını kaydetti.