Manyas yeniden canlanıyor

Manyas Kuş Cenneti'nde yapılan iyileştirme çalışmalarıyla bu yıl üreme ortalamalarının üzerine çıkılırken, tepeli pelikan sayısı 133, küçük karabatak sayısı bin 88, karabatak sayısı ise 2 bin 470 çift artış gösterdi.

  1. Haberler
  2. Turizm
Çarşamba 22.12.2010 11:22 ABONE OL
Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Asya, Avrupa, Afrika kıtaları arasında kuş göç yolları üzerinde bulunan ve biyolojik çeşitlilik açısından uluslararası düzeyde önem taşıyan Manyas Kuş Cenneti, subasar söğüt ve dişbudak ağaç topluluğu, tatlı su gölü, sulak çayırlar ve sazlık arazilerden oluşan önemli karakterdeki ekosistemleri bünyesinde barındırıyor. Manyas Kuş Cenneti ayrıca, 266 tür kuş, 118 tür bitki ve gölde 23 tür balığa ev sahipliği yapıyor.

Göle eski canlılığını kazandırmak amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde, Manyas Gölünün korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması, kirliğinin önlenmesi konusunda önemli adımlar atılıyor. Kuşcenneti Milli Parkı'nda mevcut kuş türlerinin sayımı Kuş Araştırmaları Derneğince hizmet alımı ile Veteriner ve Ornitologlardan oluşan konunun uzmanı kişilere yaptırılırken bu konudaki çalışmalar sürüyor.

Buradaki canlı türlerinin rahat koşullarda varlıklarını sürdürmeleri, hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini amaçlayan çalışmalarla Manyas Kuş Cenneti'nde bu yıl yapılan gözlemlerde, üreyen kuş türlerinde önemli artışlar gerçekleşti. Önceki yıllarda ortalama 115 çift olarak üreyen Tepeli Pelikan'ın bu yıl Sığırcı Deltasında 133 çift ürediği tespit edildi.

Üreyen türler içerisinde diğer önemli bir artış ise Küçük Karabatak sayılarında oldu. Önceki yıllarda en fazla 352 çift ürediği gözlenen Küçük Karabatağın bu yılki sayımlarda üreyen çift sayısı bin 88 olarak belirlendi. 2006 yılında 2 bin 500 çift olarak üreyen ve sayısı 2007 yılında bin 50 çifte kadar düşen Karabatak sayısı ise bu yıl 2 bin 470 çift olarak gerçekleşti.

Gölde gözlemlenen diğer önemli gelişme de Sığırcı Deltasındaki söğüt ağaçlarının gelişimine bağlı olarak kuş kolonilerinin genişlemesi konusunda yaşandı. Özellikle Çeltikçi Kuşunun, yeni alanlarda koloniler oluşturmaya başladığı gözlemlendi.

DSİ Genel Müdürlüğü de göldeki mevcut su miktarı ve seviyelerinin özellikle kuş cenneti için büyük önem arz etmesi nedeniyle, Manyas projesinin ana su kaynağı olan Manyas Barajının projelerine başlamadan, Çevre ve Orman Bakanlığından Kuş Cennetinde hangi zaman diliminde hangi su seviyelerinin uygun olduğunu öğrenerek, projeyi bu çerçevede boyutlandırdı. 2006-2010 yılları arasında, Kuşcenneti Milli Parkı'nda yaklaşık 4 bin adet Aksöğüt fidanı ile tamamlama dikimleri yapıldı.

Kuşcenneti Milli Parkı'nda 2002 yılında tesis edilen kameralı canlı izleme ve kayıt sistemi, daha iyi görüntü alabilmek ve izleyebilmek için bu yıl yeni sistem kameralar ve kayıt cihazlarıyla yenilendi. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü denetimleri neticesi, tavukçuluk tesislerinden kaynaklanan kirliliğin önüne geçilebilmesi için, üreticilerin yumurta tavukçuluğunda bantlı sisteme geçmeleri sağlandı.

BUGÜN NELER OLDU