Birecik turizm şehri oluyor

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Belediye bünyesinde takip edilen 'Sahil Projesi' ile ilçenin bir turizm şehri olması hedefleniyor.

  1. Haberler
  2. Turizm
Perşembe 29.12.2011 13:40 ABONE OL

Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı, "1. etap çalışmaları devam eden Sahil Projesi ile endüstri alanında geri kalmış ilçemizi, turizm alanında çok önemli yerlere getirip, bütün kesimlerin hem ekonomik ve hem de sosyal bakımından faydalanabileceği bir ilçe oluşturmayı hedefliyoruz." dedi. Pınarbaşı, vatandaşların haftasonlarında gelip dinlenebilecekleri, piknik yapabilecekleri, çevre illerden ve ilçelerden gelen vatandaşların hoş vakit geçirebilecekleri bir ortam oluşturacaklarını söyledi.

"Sahil kenarında vatandaşların bisiklet ve yürüme parkurları ayrı ayrı projelerde incelenip halkımızın en iyi şekilde istifade edileceği bir ortam oluşturmak istiyoruz. Kelaynak kuşları bilindiği üzere Türkiye'de sadece Birecik'te. Fırat şehrimizin ortasından geçiyor." şeklinde konuştu. Fırat Nehri üzerinde duba restoranlar ve gemi turları, su yarışları düzenleyeceklerini belirten Belediye Başkanı, "İnanıyoruzki çevre il ve ilçelerden gelen bütün vatandaşlar ilçeden çok memnun şekilde ayrılacaklar ve her zaman ilçeyi tekrar tekrar ziyarete geleceklerdir. Buda ilçemize hem sosyal hem de ekonomik bakımından çok büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyim." dedi. SBirecik Kelaynak yolundaki kayaların tehlike oluşturması nedeni ile Turizm Bakanlığından Kelaynak yolundaki kayaların tıraşlanması ve Birecik Kalesinin 2012 yılında ilk etapta 3 trilyon ayrılan ödenekle restorasyon çalışmalarına da başlanacağı müjdesini verdi.

Sahil projesi 1. Etap çalışmalarında Fırat nehri kıyısında bulunan çay bahçelerinin, büfelerin, parkların tahliye işlemleri başladı ve ardından prefabrik binaların yerinden söküldüğü görüldü.

BUGÜN NELER OLDU