700 yıllık köyün maketini yaptılar

Bursa'da, 700 yıllık tarihi Cumalıkızık Köyü, en ince ayrıntılarına kadar hazırlanan maketi ile tanıtılıyor.

Çalışma, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile 'Zaman Tünelinde Kaybolmayan Tarih Bekçileri' projesi için Yıldırım Belediyesi tarafından hazırlandı. İlk olarak Yıldırım Belediye Binası girişinde ziyarete açılan makete, belediyeye gelen vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Maket, Cumalıkızık'ı en ince ayrıntısına kadar tanıtıyor.

Cumalıkızık köy maketi ile köyün bütününü görebilmek, yörenin görsel tanınırlığına katkı sağlamak amaçlanıyor. Maket, belediye hizmet binasında bir süre daha sergilendikten sonra, Cumalıkızık köy girişine taşınacak.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Cumalıkızık için yapılan bu maketin köy girişinde yer almasının yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekeceğini belirtti. Keskin, "Cumalıkızık Köyü'nün turizm gelirlerinde artış yapmak, doğal, tarihi ve kültürel özellikleri ile koruma altına almak için bir dizi çalışma başlattık. Yapılan restorasyon çalışmaları ile Cumalıkızık Köyü'nün korunması ve gelecek nesillere taşınmasını sağlayacağız. 'Zaman Tünelinde Kaybolmayan Tarih Bekçileri' projemizin faaliyetlerinden biri olan Cumalıkızık Köyü maketi tamamlanmıştır. Cumalıkızık Köyü'nün tepeleri, tarihi yapıları, sokak dokusu, kerpiç evleri, kahvehanesi, meydanı, camisi, müzesi, çeşmesi ve daha bir çok özelliğini bir arada barındıran maket ile görsel bir şölene imza atılmıştır." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN