Çöl sıcaklarından kanyona kaçış

Sıcaktan bunalan tatilciler soluğu fethiye saklıkent kanyonunda buz gibi sularında aldı.

  • İHA
  • Turizm
  • Salı 17.07.2012 15:01
Muğla ile Antalya'yı birbirinden ayıran ve eşsiz akarsuyu ile dünyanın ikinci büyük kanyonu olarak ifade edilen Saklıkent Kanyonu, çöl sıcakları ile birlikte ziyaretçi akınına uğruyor.

Küçük büyük herkesin yoğun ilgi gösterdiği Saklıkent çöl sıcaklarıyla birlikte iyice kalabalıklaştı. Saklıkent'e bir günde 2 bini aşkın tatilcinin giriş yaptığı öğrenildi. Avrupa ve Türkiye'nin değişik yerlerinden gelen tatilciler Saklıkent'te buz gibi suların içerisinde aşırı sıcak havanın etkisinden kurtulmaya çalışıyor.

Mevsim normallerinin 5-6 derece üzerinde seyreden sıcaklara karşı yerli ve yabancı turistler kanyonun içerisine kendilerini atabilmek için gişe önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Jeep safari ve özel turlarla Fethiye'ye 45 kilometre uzaklıktaki Saklıkent'e gelen turistler kanyona girdikten sonra kendilerini, buz gibi suların içerisine atıyor. Hava sıcaklığının 45 dereceyi bulduğu Fethiye'de kanyona girenler bir anda 28-30 derece sıcaklıkla karşılaşıyor. Yaklaşık 26 yıldır tatilcilerin uğrak yeri olan Saklıkent dinlendiren atmosferiyle bu sıcak günlerde tatilcilerin uğrak yeri haline geldi. Hemen her yıl ortalama 300 bin kişinin ziyaret ettiği Saklıkent Kanyonu'nda buz gibi sulara giren yerli ve yabancı tatilciler kanyona giriş için konulan halata sarılarak azgın sularla boğuşuyor. Kimileri, şelaleler ve buz gibi sularda fotoğraf çektirirken kimisi de kanyon içindeki çamurdan yüzlerine sürerek doğal şifa arıyor.


Gizli cennet olarak nitelendirilen Saklıkent'e Karaçay üzerindeki demir çubuklar çakılarak yapılmış ahşap bir köprüden geçilerek girilirken kayalardan fışkıran buz gibi sular sıfır noktasında azgın bir nehre dönüşüyor. Kayaların altından çıkan kaynak suları mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklara karşı adeta doğal klima vazifesi görüyor. Yemyeşil kanyona giren ziyaretçiler akan suda yürümek için birbirleri ile yarışırken sıcaktan bunalanlar buz gibi suyun içine atlayarak serinliyor. Kanyon dışından da köşklere oturup ayaklarını suya sokanlar aşırı sıcaktan korunmanın keyfini yaşıyorlar. Türkiye'nin farklı bölgelerinden, Avrupa ülkeleri ile Rusya ve Amerika'dan gelen tatilciler, Saklıkent'te huzur bulduklarını söylüyor.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler ve diğer illerden Fethiye'ye gelen tatilciler buz gibi suyun içerisinde ve kanyon çıkışında yaptıkları açıklamada 'Tüm yılın yorgunluğunu attık. Burada huzur bulduk. Çöl sıcaklığının kanyon içinde etkisi yok' diye konuştular. Yabancı uyruklu tatilciler ise 'Burası cennet. Kanyonda sıcaklığı hissetmiyoruz' dediler.

Bu arada kanyona girişte Fethiye Turizm Alt Yapı Birliği tarafından öğrenciden 2,5 TL, büyüklerden 5 TL'lik ücret alınıyor.
BİZE ULAŞIN