Ramazanda yayla turizmi

Denizli'nin Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan beldesindeki Kefe Yaylası, şehrin sıcak ve gürültü ortamından uzaklaşarak, doğal ortamda oruç ibadetlerini yerine getirmek isteyenlerce yoğun ilgi görüyor.

Belde merkezine 5 kilometre mesafede, bin 100 metre yükseklikteki Kefe Yaylası'nda karaçam, kızılçam ve ardıç ağaçlarıyla iç içe kamp alanları bulunuyor.

Yatağan Belediye Başkanı Tuncer Tunçbilek, 400 çadır kapasitesine sahip Kefe Yaylası'nın yaz aylarında ''güneş, deniz, kum'' turizmine alternatif arayan yerli turistlerin ilgisini çektiğini, özellikle ramazan ayında yaylada boş yer kalmadığını anlattı.
Tunçbilek, şunları kaydetti:

''Kefe Yaylası 20 yıldan beri kamp alanı olarak hizmet vermektedir. Denizli'de hava sıcaklığı 40-42 derece iken burada serin ve doğal bir ortam bulmak mümkün. Gelenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak fırınımız, bakkalımız, kasabımız, mescidimiz var. Mescitte 5 vakit ezan okunuyor. Şehirde 40 derecede oruç tutmak zor ama Kefe Yaylası'nda özellikle yaşlılarımız için çok kolay.''


Kefe Yaylası'na 11 yıldır ramazan aylarında geldiklerini ifade eden vatandaşlardan Ramazan Gök de sıcak olduğu için şehir merkezinde duramadıklarını, klimanın sağlığa zarar verdiğini belirterek, ''Burası bizi iyi geliyor. Serin olduğu için ramazan ayı kolay geçiyor'' diye konuştu.
Denizli'ye gelen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Denetim Kurulu Üyesi Baki Özarslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, birlik olarak yayla turizmine çok önem verdikleri söyledi.

Özarslan, ''Yaylalarda sadece çadırla kalınmasından yanayız. Yapı olursa doğayı bozuyoruz. Kefe Yaylası'ndaki gibi yayla turizmine varız'' dedi.
Denizli Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz da Kefe Yaylası'ndaki altyapı hizmetlerinin tamamlandığını kaydederek, ''Son yıllarda sahiller yerine yaylaları tercih edenlerin sayısı artıyor. Denizli'de Kefe Yaylası'ndan başka 10'dan fazla yaylanın turizm açılması çalışmaları devam ediyor'' diye konuştu.
BİZE ULAŞIN