Osmangazi'nin Turist otobüsü

Osmangazi Belediyesi, Bursa'da bir ilke daha imza atarak dünyanın belli başlı kentlerinde uygulanan turist otobüsü hizmetini başlattı.

Kentin tarihi ve turistik bölgelerini içine alan güzerg'hta gün boyu ring sefer yapacak otobüs, turizm kenti Bursa hedefinin önemli bir halkası olacak.

Osmangazi Belediyesi tarafından özel olarak yaptırılan ve Paris, Londra, Cape Town, Newyork gibi dünyanın önde gelen kentlerinde de uygulanan çift katlı turist otobüsü (City Sightseeing Bus) törenle hizmete başladı. Bursa'ya dışarıdan gelecek turistlere tarihi, turistik ve kültürel mek'nları gezdirecek olan turist otobüsünde Türkçe, Arapça, İngilizce ve Almanca olarak mek'nlar hakkında bilgi de verilecek. Otobüs, 7 gün 24 saat turistlere ve Bursalı vatandaşlara hizmet edecek.

Bursa'nın ilk turist otobüsünün seferlere başlaması nedeniyle Saltanatkapı'da tören düzenlendi. Tanıtım turu öncesinde düzenlenen törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, marka kent Bursa'da tarihi mek'nları tanıtacak bir turist otobüsünün olmamasını önemli bir eksiklik olarak gördüklerini ve bu açığı kapatmak için harekete geçtiklerini kaydetti. Başkan Dündar, Bursa'yı özellikle yaz aylarında on binlerce turistin ziyaret ettiğini, Osmangazi'de tarih yolculuğunun daha keyifli olacağını söyledi. Dündar, "Bu otobüs tarihi dokuyu turistlere tanıtacak. Bugün Avrupa ülkelerinde bu otobüsler geziyor ve önemli bir işlevi yerine getiriyor. Şehirleri ziyaret eden turistler tarihi ve turistik mek'nları rahatça gezme imk'nına kavuşuyor. Bugünden itibaren seferlerine başlayan turist otobüsümüz sayesinde kentimize gelen turistler tarihi ve kültürel mek'nlarımızı gezecek, kendi dillerinde bu mek'nlar hakkında bilgi alacaklar. Türkiye'de İstanbul'da böyle bir uygulama var. Arapça, İngilizce, Almanca ve Türkçe 4 ayrı dille Bursa'yı tanıtacağız. 10 farklı duraktan alınan yolcular otobüsle bir saat boyunca tarih yolculuğuna çıkacak."


BİR BİLETLE 24 SAAT SINIRSIZ BİNİŞ

Başkan Dündar, törenin ardından basın mensuplarıyla birlikte turist otobüsüne binerek şehir turu attı. Saltanatkapı'dan başlayan şehir turu Heykel, İnönü Caddesi, Haşimişcan Caddesi, Altıparmak, Kükürtlü, Çekirge, Muradiye hattını takip ederek Tophane'de son buldu. Turist Otobüsü, Kültürpark, Kaplıcalar, Çekirge, İntam, Muradiye, Tophane, Heykel, Yeşil Cadde, Ördekli Kültür Merkezi ve Şehreküstü duraklarından yolcu alacak. 24 saat geçerli olacak turist otobüsü biletleri ile gün boyu otobüse sınırsız biniş yapılabilecek. Bilet fiyatları tam 20 TL, öğrenci 12 TL olarak uygulanacak. Tek turluk bilet fiyatı ise 5 TL olarak belirlendi. Yine 6 kişi ve üstü gruplar kişi başı 16 TL, 16 yaşından küçükler için de bilet fiyatı 10 TL olacak.
BİZE ULAŞIN