THY Gence seferlerine başladı

Türk Hava Yolları'nın (THY) Azerbaycan'ın ikinci büyük kenti Gence'ye seferleri başladı.

  • Turizm
  • Salı 31.07.2012 13:19
İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalkan, kaptan pilotlar Nural Fucıcı ve Ertuğrul Dertsiz yönetimindeki ''Safranbolu'' adlı uçak, Gence'ye ilk seferi gerçekleştirdi.

İlk sefere katılan TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili ve AK Parti Elazığ Milletvekili Şuay Alpay'ın da aralarında yer aldığı yolculara, günün anısına berat verildi.

Uçak, Gence Havaalanı'nda su takı ile karşılandı.

THY Pazarlama ve Satış Başkanı Akif Konar, ilk sefer kurdelesini, AK Parti Milletvekili Şuay Alpay, Türkiye'nin Gence Başkonsolosu Haluk Ağca ve Azerbaycanlı yetkililerle kesti.


Gence'ye başlatılan seferlere ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Alpay, tarihteki Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurucularından Kaçak Mehmet Kasım'ın torunu olduğunu belirterek, Gence'de bulunmanın kendisi için özel bir önemi olduğunu dile getirdi.
Haydar Aliyev'in, ''Bir millet, iki devlet'', Atatürk'ün, ''Azerbaycan'ın hüznü hüznümüz, sevinci sevincimizdir'' şeklindeki sözlerini hatırlatan Şuay Alpay, ''Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin sonsuza kadar devam edeceğini ümit ediyoruz. THY bir dünya devi, bir dünya markası. Güçlü Türkiye ve Azerbaycan'ın inşasında gereken katkıyı sağlayacağına inanıyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin Gence Başkonsolosu Haluk Ağca da İstanbul-Gence seferlerini başlatan THY'yi tebrik ederek, seferlerin kardeş iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğine inandığını söyledi.

THY Pazarlama ve Satış Başkanı Akif Konar da Bakü ve Nahcıvan'dan sonra Gence seferleri başlatmasının THY'nin Azerbaycan'a verdiği önemi gösterdiğini kaydederek, iki ülkenin kardeşliğine katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Gence Vali Yardımcısı Rafig Şerifbeyov ve Gence Havaalanı Genel Müdürü Beyler Nejefov da, seferlerin hayırlar getirmesini diledi.
BİZE ULAŞIN