Saraylarımız ilgimizi çekmiyor

Dolmabahçe Sarayı'nı ziyaret edenlerin yüzde 61'i yabancı turist.

Dolmabahçe Sarayı'nı Türklerden çok yabancı turistler merak ediyor. Bu yıl toplam 903 bin 624 kişinin gezdiği Dolmabahçe Sarayı'nda yabancı turistlerin en çok görmek istediği bölüm harem oldu.

Milli Saraylar İletişim Koordinatörlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, İstanbul'daki saraylar arasında en çok gezilen Dolmabahçe Sarayı'nı bu yıl 903 bin 624 kişi ziyaret etti.

Saraya en çok yabancı turistlerin ilgi gösterdiğini ifade eden yetkililer, bunların yüzde 61'inin yani 554 bin 737'sinin yabancı turist olduğunu bildirdi.

83 bin 688 yerli turist ile 71 bin 860 öğrencinin ziyaret ettiği sarayı özel izinle ziyaret edenlerin sayısının da 93 bin 339 olduğunu belirten yetkililer,sarayda, rehber eşliğinde gezilebildiğini söyledi.


Bir günde en fazla 3 bin kişinin saraya girmesine izin verildiğini dile getiren yetkililer, yabancı turistlerin Dolmabahçe Sarayı'na geldiklerinde ilk olarak en çok görmek harem bölümünü gezdiklerini bildirdi.

Haremden sonra en çok ilgi görülen bölümün de sarayın büyük bahçeleri olduğunu ifade eden yetkililer, bunun nedeninin kış manolyalarının Türkiye'de sadece Dolmabahçe Sarayı'nın bahçesinde yetişmesi olduğunu söyledi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK BALO SALONU

İstanbul'daki saraylar, tarihi dokusuyla her geçen gün ziyaretçi akınına uğruyor. Saray, dış görünüşü, ihtişamlı yapıları, tarihi eşyaları ve büyük bahçeleriyle hem yabancı hem de yerli turistler tarafından ilgi görüyor.

İstanbul'da TBMM Milli Saraylar'a bağlı Aynalıkavak Kasrı, Beykoz Kasrı, Florya Atatürk Deniz Köşkü, Ihlamur Kasırları, Küçüksu Kasrı, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı bulunuyor.

Dünyadaki saraylar içerisinde en büyük balo salonuna sahip Dolmabahçe Sarayı'nda, batı etkisiyle Avrupa'dan örnek alınarak yapılmış olmasına rağmen haremin ayrı bir bölüm olarak kurulmasına özen gösterilmişti. Deniz tarafından görünüşünü batılı olan saray, bahçesinin yüksek duvarlarla çevrili ve ayrı ayrı birimlerden oluşması nedeniyle de doğulu olarak nitelendiriliyor.

Dolmabahçe Sarayı, hizmete açıldığı 1856'ten halifeliğin kaldırıldığı 1924'e kadar aralıklarla 6 padişaha ve son Osmanlı Halifesi Abdülmecid Efendi'ye ev sahipliği yaptı.

600 metre uzunluğunda mermer bir rıhtım üzerine inşa edilen saray, 1927-1949 arasında Cumhurbaşkanlığı makamı olarak da kullanıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1927-1938 yılları arasında İstanbul'daki çalışmalarında Dolmabahçe Sarayı'nı kullandı ve burada vefat etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da çalışma ofisinin bulunduğu saray, bugün müze-saray olarak hizmet veriyor.

BİZE ULAŞIN