Laodikya'ya turist akını

Denizli Belediye Başkanı Zolan: ''10 yıl sonra ise antik kentte yılda en az 10 milyon turisti ağırlamayı planlıyoruz''

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, gazetecilere yaptığı açıklamada, M.Ö 3. yüzyılda kurulan ve o dönemde Anadolu'nun en büyük metropol kentlerinden biri olan Laodikya antik kentine olan ilginin her geçen gün arttığını kaydetti.

Bu senenin 8 aylık döneminde antik kenti 47 bin 724 turistin ziyaret ettiğini belirten Zolan, şöyle konuştu:
''Laodikya antik kentini 2008 yılı öncesine kadar neredeyse hiçbir turist ziyaret etmiyordu. Son dönemlerde bulunan tarihi ve kültürel eserler, ulaşım yolunun iyileştirilmesi gibi faktörler antik kenti önemli turizm merkezlerinden biri haline getirdi. 4 yıl önce Laodikya antik kentinin, Denizli'nin 'Beyaz Cenneti' Pamukkale gibi çok önemli bir kültür miras olacağını söylesek kimse inanmazdı. Şimdi durum farklılaştı, antik kenti yılda ortalama 110 bin turist kenti geziyor. 10 yıl sonra ise antik kentte yılda en az 10 milyon turisti ağırlamayı planlıyoruz.''

Antik kentte kazı çalışmaları aralıksız sürdüğünü ifade eden Zolan, ''Bugüne kadar birçok tarihi eserin gün yüzüne çıkarıldığı kente gelen turist sayısı her geçen yıl artış gösteriyor. Rakamlar antik kente olan ilginin arttığını gözler önüne seriyor. Laodikya'yı 2009 yılında 58 bin 595, 2010 yılında 78 bin 253, 2011 yılında da 112 548 turist ziyaret etti. İncil'de bahsedilen 7 kilisenin birinin Laodikya'da olması kentin önemini daha da artırıyor'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN