Karadeniz'de Ekoturizm

Giresun'da, Turizm Marka Kent Kalkınma Planı kapsamında Ekoturizm Köyü ilan edilen İnece Köyü ve Şeyhli Köyü'ne gelen turistler, doğal güzelliklerin keyfini çıkarıyor.

Giresun'da, Turizm Marka Kent Kalkınma Planı kapsamında Ekoturizm Köyü ilan edilen İnece Köyü ve Şeyhli Köyü'ne gelen turistler, doğal güzelliklerin keyfini çıkarıyor.

Marka Kent Giresun Ekibi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, plan kapsamındaki çalışmalarla köylerdeki otantik ortamı ön palana çıkararak doğal güzellikleri kültürel değerlerle birleştiren bir konsept oluşturulduklarını söyledi.

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin'in talimatıyla Giresun'un dünya çapında turizmde marka olabilecek birçok değerini ortaya çıkarmak için çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Çelik, ''Bu plana göre 41 çeşit turizm dalında Giresun'un dünya çapında duyulacağıyla ilgili bir çalışma ortaya konuldu. Bunların en önemlisi de Ekoturizm Köyleri'nin oluşturulmasıydı. Bu çerçevede Bulancak ilçesi İnece Köyü ile Piraziz ilçesi Şeyhli köylerini model köy olarak belirledik ve bu köylerde çalışmalara başladık. Çalışmalarımız sadece bu iki köyle sınırlı kalmayacak ve devam edecek. Bu proje şu anda emekleme adımlarını atıyor'' dedi.

GERÇEK KÖY YAŞAMI TECRÜBESİ

Çelik, İnece Köyü ve Şeyhli Köyü'ne gelen turistlerin derin bir kültürde köylülerin günlük aktivitelerinin içerisinde yer aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Bölgede şu ana kadar Kıbrıslı Türk turistleri ağırladık. Turistler köylülerle beraber fırın yakıyorlar ve köy yemeklerini yapıyorlar, hem doğal güzellikleri görüyorlar şelalelerin altından yürüyorlar birçok sebze ve ot yemeğini yiyebiliyorlar ve bunların yapımını da öğreniyorlar. Burada köylülerle beraber çok sıcak bir ortamın içerisinde vakit geçiriyorlar. Turistler köyde klasik ev pansiyonculuğu şeklinde kalmıyorlar. Köylüler bir odalarını turistlere açıyorlar. Turistler misafir gibi algılanıyor. Normal şartlarda köy evine nasıl bir misafir geliyorsa o şekilde ağırlanıyor. Evlerin bir odası turistler için özel dizayn edildi. Geldikleri zaman kullanabilecekleri boş dolapları, temiz hijyenik çarşafları ve havluları var. Otel odasındaki konfor ama ev samimiyetinde kalıyorlar''

KARADENİZ TÜRKİYE TURİZMİNİN PARLAYAN YILDIZI

Amaçlarının günü birlik gelen turistler değil Karadeniz kültürünü yaşayan, anlayan ve özümseyen turistleri bölgede ağırlamak olduğunu anlatan Çelik, şöyle devam etti:

''Ekoturizm bunu karşılıyor. Gerçekten köylerimiz her yönüyle harika. Örneğin manzara Mesela İnece köyünde hem güneşin dönümünü hem de batımını harika bir şekilde görebiliyorsunuz. Yıllık izinlerini burada kullanan, burada bir hafta ailesiyle kalan turistlerin olduğu bir sistem kurmak istiyoruz ve bunu kurmayı da başladık. Karadeniz turizmi Türkiye turizminin parlayan yıldızı. Beklediğimizin çok üzerinde, hem insan hem de ilgi talebi oldu. Bu ilgi talebinin de daha büyük turist potansiyeline dönüşeceğini umuyoruz''

TURİSTLER KÖYLERDEN OLDUKÇA MEMNUN

İnece Köyü'ne gelen Kıbrıslı turistlerden Sibel Pekel, Karadeniz köylerinin çok güzel manzaralara sahip olduğunu belirterek, ''Kıbrıs'ta göremediğimiz, her zaman televizyonlardan izleyip de biz de gitsek dediğimiz yerler. Bugün bunları tamamen yaşıyoruz. Doğası, suları çok harika. Herhalde geriye döndükten sonra buralara gelecek çok kişiler olacak. Bu köyde yaşayanlar çok şanslı kişiler'' ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN