Bodrum'da kruvaziyer turizmi

Malta bayraklı ''Thomson Majesty'' gemisi Bodrum'a bin 444 İngiliz turist getirdi.

Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi'ne demirleyen 207 metre uzunluğundaki gemide, bin 444 İngiliz yolcu ile 581 personel bulunuyor.

Gemiden inen yolculardan bazıları Kumbahçe ve Paşatarlası sahilini gezdi, Cumhuriyet Caddesi'ndeki dükkanlardan alışveriş yaptı. Bazı yolcular ise gemiden inmeyip Bodrum manzarasını izlemeyi tercih etti. Akşam saatlerine kadar Bodrum'da kalacak olan geminin yolcularının Bodrum'daki tarihi yerleri ziyaret edecekleri bildirildi.

Bodrum Gemi Yanaşma İşletmeleri Muhasebe ve İdari İşler Sorumlusu Erkan Öztunalı, yaptığı açıklamada, bu sene Bodrum'a 127 geminin geldiğini bildirdi.


Geminin bu sene Bodrum'a son seferini yapacağını belirten Öztunalı, ''Bundan sonra 4 veya 5 gemimiz daha Bodrum'da sefer yapacak. 2012 yılında bununla 127. gemimiz geldi. 130 ile bitirmeyi planlıyoruz'' dedi.

Bu sene geçtiğimiz yıla göre Bodrum'a daha fazla gemi getirdiklerini ifade eden Öztunalı, şöyle konuştu:
''Bu sene iyi bir artışımız var. Her sene daha da yukarıya doğru gideceğini tahmin ediyorum. Bu yıl Bodrum'a gemi ile 48 bin 500 civarında yolcu geldi. Geçen yıl ise bu rakam 46 bin civarındaydı. İskelede yaptığımız çalışmanın ardından daha büyük gemiler Bodrum'a gelmeye başladı. Bu da bizim yolcu sayımızı artırdı. Seneye daha büyük gemilerle bu hizmete devam edeceğiz. Gelecek sene 150 civarında sefer yapmayı planlıyoruz.''

BİZE ULAŞIN