16 gün Bayram tatili yapıyorlar

Arap dünyasında, Kurban Bayramı tatilleri, 2 ila 16 gün arasında değişiyor.

Arap ülkelerindeki kurban bayramı tatil günleri sıralamasında, 16 gün ile Suudi Arabistan en uzun tatil yapılan Arap ülkesi olurken, Lübnan 2 gün ile en az tatil yapılan ülke olacak.

Suudi Arabistan Kamu Hizmeti Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kurban Bayramı'nın ilk gününün 26 Ekim, resmi tatilin başlangıç gününün de 17 Ekim ve tatil süresinin 16 gün olduğu belirtildi.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nden yapılan açıklamada, Kurban Bayramı'nın, Suudi Arabistan ile paralel olarak, 26 Ekim'de başlayacağı ve resmi tatil süresinin ise 7 gün olacağı bildirildi.


Batı Şeria'daki Filistin Hükümeti, Kurban Bayramı'nın 25 Ekim'de başlayacağını ve tatil süresinin 6 gün olacağını açıklarken, Gazze'deki Filistin Hükümeti ise resmi tatilin 5 gün olacağını duyurdu.

Mısır'daki Çalışma ve Göç Bakanı Halid el-Ezheri, Mısır'da bayram tatilinin, 25-27 Ekim tarihlerinde 3 gün olacağını açıkladı.

Sudan'da resmi tatil 25 Ekim'de başlayıp 29 Ekim'de sona ererken, Tunus'ta bayram tatili 26-28 Ekim arasında olacak.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde Kurban Bayramı'nda kamu ve özel sektörde farklı tatil uygulamasına gidiliyor. Buna göre, 25 Ekim'de başlayacak resmi tatil, kamuda 28 Ekim, özel sektörde ise 27 Ekim olarak belirlendi.

En kısa süreli tatil uygulamasına gidilen ülke Lübnan'da ise Kurban Bayramı'nın birinci ve ikinci günleri resmi tatil olacak.

BİZE ULAŞIN