THY 40 milyon yolcuya ulaşacak

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, bu yılki yolcu sayısı hedeflerini aştıklarını, yıl sonuna kadar 40 milyon yolcuyu bulacaklarını söyledi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, bu yılki yolcu sayısı hedeflerini aştıklarını, yıl sonuna kadar 40 milyon yolcuyu bulacaklarını söyledi. Hamdi Topçu, THY'nin 2013 yolcu sayısı hedefini ise 46 milyon olarak açıkladı.

THY'nin İstanbul-Hurgada hat açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamdi Topçu, THY'nin hedeflerinden, kargo taşımacılığına, yolcu sayısından, uçak sayısına kadar pekçok konuya değindi.

THY'in yılsonu itibariyle 200 uçak filosuyla kapatacağını kaydeden Topçu, "2013 yılında da uçaklar gelecek. 2014-2015 yıllarındaki uçak siparişleri tamamladık, geniş gövdede uçak filosunu tamamlamaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz onunla ilgili Airbus'la bir anlaşma yaptık. Airbus 330-300 tipi uçakları bunlar. Bu uçaklar Airbus'un tek katlıda en büyük ve en modern uçakları bunlar. Filomuzda bunlardan 10 tane var ve Airbus'a 15 bu uçaktan daha sipariş verdik. 91 uçak siparişimizin büyük bir bölümü geldi. 2013-2014 yılları arasında da gelmeye devam edecek." dedi.

THY'nin uçtuğu destinasyon bakımından dünyada beşinci, ülke bakımından birinci sırada olduğunu dile getiren Topçu, "Önümüzdeki yıl sonu itibariyle kaçıncı olacağımızı göreceğiz, henüz sonuçlar açıklanmadı. Fakat uçtuğumuz ve uçacağımız destinasyonlara baktığımızda 2020'de uçak filomuzun en az 350 uçak olması gerekiyor." diye konuştu.'KARGODA 600 MİLYON DOLAR HASILAT BEKLİYORUZ'

THY Kargo konusuna da değinen Topçu, kargoda büyümeye devam ettiklerini, Airbus 330-200 tipi uçaklar Kargo'da 6 uçağa çıktıklarını söyledi. Yolcu taşımadaki avantajı aynen kargo taşımacılığında da olduğunu dile getiren Topçu, "Havacılıkta havayolu şirketlerinde kargoyla yolcuyla ikisinde ihmal edemezsiniz. İkisi beraber gitmesi gerekiyor. Bu altı uçağımız sadece kargo taşıyor ve önümüzdeki günlerde kargo uçak filomuzu genişleteceğiz. İstanbul önemli bir kargo dağıtım merkezi olacak kargo transitinde de büyüyeceğiz. Biz Türkiye'deki kargoya değil transitteki kargoya talibiz. Kargo kapasitemizin büyük bir kısmı uçak altı kargoda. 66 tonluk kargo uçaklarımız var. Kargoda büyümeyi hedefliyoruz. Yolcu uçakları arttığında kargo kapasitesi de artıyor. Şuandaki kargoda beklediğimiz hasılat 600 milyon dolar, buda toplam cironun yüzde 9'nu gösteriyor." ifadesini kullandı.


'ATATÜRK HAVALİMANI'NDA ASKERİ ALANIN BİR KISMI DEVREDİLDİ'

Atatürk Havalimanı'ndaki rötarlar ve park pozisyonlarındaki sıkıntılara da değinen Topçu, "Şuanda DHMİ ve Bakanlığımız şartları iyileştirmek için olağanüstü performans gösteriyoruz. Biliyorsunuz son 5-6 aydır fazla rötar olmuyor. Uçuş konfigürasyonları değişti. Atatürk Havalimanı pist olarak bir rahatlığa kavuştu. Ama pistteki park sayısı değişmedi. Şuan 98 park sayısı var. Park sorunu ile ilgili en son Başbakanı'mızın talimatıyla Ulaştırma Bakanlığı'nın özel bir toplantısı neticesinde askeri alanın bir kısmını park olarak kullanılması için şuan DHMİ'ye devir edildi. DHMİ'de süratla bu alanı Atatürk Havalimanı'ndaki park sorununu gidermek için buraları hızlı bir şekilde Atatürk Havalimanı'nın kullanımına sunacak. Şuanda bekliyoruz: Aynı şekilde DHMİ'nin projeleri arasında bulunan ve bizim çok istediğimiz ve şuanda geciken bir proje olarak algıladığımız teneke mahallesi olarak adlandırılan yerin derhal kaldırılarak bir önce oranın park sahasına ilave edilmesi gerekir. Oranında ilavesinden sonra Atatürk Havalimanı'na kısmı bir rahatla yada normalleşme gelecek." şeklinde konuştu

Sabiha Gökçen Havalimanı'yla da ilgili projeleri olduğuna değinen Topçcu, Sabiha Gökçen'de mini bir hab kurmak istediklerini ve bunu zamanla büyüteceklerini belirtti. Şuanda konuyla ilgili çalışmalar sürdüğünü ifade eden Topçu, 5 uçağı Sabiha Gökçen'e taşımak istediklerini söyleyen Topçu, oradaki mini habla hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşları yapmaya çalışacaklarını ifade etti.

'2013 HEDEFİMİZ 46 MİLYON YOLCU'

Bu sene yolcu hedeflerinin 37 milyon 800 olduğunu fakat hedefi aşarak yıl sonuna kadar 40 milyonu bulacaklarına değinen Topçu, "Önümüzdeki yılda 46 milyon yolcuyu geçmeyi düşünüyoruz. Sayısı şuan 23 olan bu uçtuğumuz yeni hatların yılsonunda 32 olmasını planlıyoruz. Yani bir sene içinde 32 yeni hat açmış olacağız. 2003'ten bu güne kadar hiçbir hattı kapatmadık hatta bazı hatlara da çok agresif girdik. Mesela İtalya'nın Bolonya şehrine her gün 7 sefer uçuşla girdik, ertesi hafta yok satmaya başladı. Afrika'da 31 hatta uçuyoruz, Rusya'da 8 hata uçuyoruz. Uçmak isteyip de uçamadığımız hatlar var. Çünkü 91 ülkeye uçuyoruz ama 91 ülkenin hukukuyla bu şirketi yönetiyoruz. Her ülkenin farklı kanunları var. Bazılarının liberal kanunları var, bazılarının kapalı kanunları var, bazılarının alışkanlıkları var bazılarının hiç acele etmeyen vurdumduymaz tavırları var. Latin Amerika ülkelerinde bir kararı çıkarmak için bir bakanlıktan bir bakanlığı yazışmaları 3-5 ay sürebiliyor." şeklinde konuştu

THY'yi 2003'te 52 uçakla aldıklarını ifade eden Hamdi Topçu şöyle konuştu: "Şimdi 200 uçağa yaklaştık. Destinasyonda 5. sıraya çıkardık, ülke sayısı bakımından birinci sıraya çıkardık, 10 yıl üst üste kar ettik. 2003'te 1,5 milyar dolar ciroyla THY'yi aldık. Şu anda iştirakleriyle birlikte 11 milyar dolar cirosu var. Artık THY bir dev oldu. Bu ülkenin değeri, hepimiz gurur duymamız lazım."

BİZE ULAŞIN