Turist sayısında artış

AKTOB Ar-Ge birimi tarafından hazırlanan 9 aylık turizm verilerine göre, Türkiye'ye gelen turist sayısında yüzde 0,5'lik artış yaşandı.

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği'nin (AKTOB) Ar-Ge birimi tarafından hazırlanan verilere göre, yılın 9 aylık döneminde Türkiye'ye gelen turist sayısında yüzde 0,5'lik artış kaydedildi.

AKTOB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2011 yılının 9 aylık döneminde 25 milyon 625 bin kişinin ziyaret ettiği Türkiye'ye, bu yıl aynı dönemde yüzde 0,5'lik bir artışla 25 milyon 756 bin yabancı ziyaretçi geldi. Geçen yılın 9 aylık dönemiyle yapılan karşılaştırmada, Akdeniz çanağında en hızlı artış, yüzde 26,9 ile Mısır'da yaşanırken, İspanya'da ise geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 3,8 olarak gerçekleşti. Yunanistan'da ise geçen yılın 9 aylık dönemine oranla turist sayısı yüzde 2,4 azaldı.

İspanya'ya 9 aylık dönemde gelen yabancı ziyaretçi sayısı 46 milyon 965 bin kişiye ulaşırken, aynı dönemde Mısır 8,8 milyon, Yunanistan ise 10 milyon 301 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin ülke profillerine göre ise yılın 9 aylık döneminde Alman pazarı yüzde 5,7, Rusya pazarı ise yaklaşık yüzde 3 büyüdü. İngiltere pazarında yaklaşık yüzde 6'lık bir düşüş gözlenirken, Avusturya, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerinden gelişlerde ise gerileme oldu. Öte yandan İran ve Suriye'den gelişlerde de yüzde 35 dolayında düşüş yaşandı.

BİZE ULAŞIN