Sağlık turizminde zirveye doğru

Sağlık turizminde son üç yıldır ortalama yüzde 30'dan fazla büyüyen Türkiye, bu alanda dünyada lideri olma yolunda ilerliyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dursun Aydın, Türkiye'nin sağlık turizminde geldiği nokta ve yapılan çalışmalar hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de sağlık turizmiyle ilgili tüm yetki ve koordinasyon görevinin yapılan yeni düzenlemeyle Sağlık Bakanlığı'na verildiğini hatırlatan Aydın, bakanlıklarının bu alanda çok hızlı bir çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Aydın, bunun sonucunda Türkiye'nin sağlık turizminde son 3 yılda, ortalama yüzde 30'un üzerinde bir büyüme kaydettiğini ve bu alanda hızla dünya lideri olma yolunda ilerlediğini belirterek, şöyle konuştu:

''Tıp, termal ve yaşlı turizmi alt gruplarından oluşan sağlık turizminde, 2011 yılında bu üç grupta toplam 500 bin civarında hasta geldi. Bu yıl da gelen turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 30 artmasını, bunun yanında gelirde ise yüzde 100'lük bir artış bekliyoruz. Bu yılın gelirinin 2 milyar dolara yaklaştığını tahmin ediyoruz ve hedeflerine çok rahat ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.''

''YOLUN BAŞINDAYIZ''

Türkiye'nin sağlık turizmi alanında, her üç alt grupta da çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Aydın, şöyle devam etti:
''Tedavi ya da tıp turizmi ile ilgili özel sektörün hastaneleri ve altyapıları çok ciddi noktaya geldi. Bu noktada Maliye Bakanlığı'nın hayata geçirdiği yasal düzenlemeyle özel sektöre, sağlık turizmi gelirlerinde yüzde 50 vergi muafiyeti getirildi. Bu sektör açısından hem ciddi bir teşvik hem de kayıt altına alınmada önemli oldu.''

''TERMAL VE YAŞLI TURİZMİ BUZ DAĞININ ALTI''

Aydın, sağlık turizminde asıl büyük potansiyelin ise ''buz dağının altı'' olarak nitelendirdiği termal ve yaşlı turizminde yattığını dile getirerek, şunları söyledi:

''Termal turizm olarak Türkiye'de hızlı gelişmeler var, hızlı şekilde yatırımlar devam ediyor. Termal tesislerle ilgili ilave mevzuat düzenlemeleri yapıyoruz, konaklama tesislerindeki sağlık koşulları ile ilgili mevzuat düzenlemesi yaptık. Bütün bunlara baktığımızda termal turizm hızla ilerliyor. Önümüzdeki günlerde termal turizmin Türkiye'de çığ gibi büyüyeceğini tahmin ediyoruz.

Bunun yanında, Batı'da yüzde 20'yi aşkın yaşlı popülasyon var. Bunların az bir kesimi bile Türkiye'ye gelerek, ölü sezon denilen kış ve bahar aylarında turizm bölgelerindeki konaklama yerlerini doldurduklarında Türkiye turizmi çok şey kazanacaktır.''

TEDAVİDE İSTANBUL, TERMALDE DENİZLİ, YAŞLIDA ANTALYA

Tedavi ya da tıp turizminde, en çok hasta çeken kentin İstanbul olduğunu, bu kenti Kocaeli, Ankara ve Antalya'nın takip ettiğini belirten Aydın, bu alanda en çok hastanın ise sırasıyla Almanya, Hollanda, Avusturya, Irak, Suriye, Sudan ile Türk cumhuriyetleri, Ortadoğu ülkeleri ve Belçika'dan geldiğini bildirdi.

Aydın, termal turizmde ise halen en çok Japonya, Almanya, Rusya, Güney Kore, İran ve diğer Ortadoğu ülkeleri ile ABD'den turist geldiğini, bu turistlerin öncelikli tercih etiği kentlerin ise Denizli, İzmir, Balıkesir, Afyon ve Bursa olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dursun Aydın, yaz turizminin merkezi konumundaki Antalya'nın sağlık turizmi alanında yaşlı turizminde de lider olma potansiyelinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN