EXPO 2020'ye doğru

İzmir Valisi Cahit Kıraç, kentin EXPO yolculuğunu, yakın tarihin en büyük ulusal projesi olarak değerlendirdiklerini söyledi.

EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Başkanı da olan Kıraç, EXPO 2020 çalışmalarına ilişkin Hilton Oteli'nde bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Burada konuşan Kıraç, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı çerçevesinde 22 Kasım'da Paris'te yapılacak Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurulu'nda yapacağı sunuma ilişkin hazırlıkların tamamlandığını anlattı.

21 Kasım'da yola çıkacak heyete, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın başkanlık edeceğini ifade eden Kıraç, ''Heyette, BM İnsan Hakları Komitesi üyesi milletvekilimiz Şafak Pavey ile Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk yer alacak. Sunumda İzmir'in EXPO'ya bakışı, kente getireceği katkılar, İzmir'in tarih, kültürel ve insani özelliklerini ön plana çıkararak mesaj vereceğiz'' dedi.
İzmir'in, tüm unsurlarıyla EXPO çalışmalarına dahil olduğunu bildiren Kıraç, şöyle konuştu:
''İzmir'in EXPO yolculuğunu, yakın tarihimizin en büyük ulusal projesi olarak değerlendiriyoruz. Türkiye'de Cumhurbaşkanı'ndan İzmir'deki sade vatandaşına kadar tüm katmanların işbirliği içinde olduğu böylesi bir projeye ev sahipliği yapmanın gururunu taşıyoruz. Herkes, el birliği, gönül birliği etmiş durumda. EXPO, İzmir'in sıçrama tahtası olacak. EXPO, devlet projesi olduğu için bakanlarımızın desteği çok önemli. Önceki sunumda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yapılanları paylaşmıştı, bu sunumda ben konuşma yapacağım. Şafak Pavey, heyetimizde yer alacak. EXPO, ticari bir fuar değil ancak organizasyonda yapılacak tanıtım faaliyetleri sayesinde yeni yatırımların doğduğu bir ortam. 2015 EXPO çalışmalarında önemli bir tecrübe kazandık, tanıtım başarısı yakaladık.''

Vali Kıraç, 2011 yılında Türkiye turizminin yüzde 4, İzmir turizminin ise yüzde 15 büyüme kaydettiğini, söz konusu artışta EXPO tanıtım faaliyetlerinin önemli payı bulunduğunu kaydetti.

''KİMSE 'ÇALIŞILMIYOR' DEMESİN''

EXPO'nun bir ülke projesi olduğunu, bu bağlamda Dışişleri Bakanlığı'nın yoğun desteğini gördüklerini vurgulayan Kıraç, şöyle devam etti:
''Yerelde iş adamlarından oluşan lobi ekibi, gittikleri tüm ülkelerde İzmir'i ve EXPO yolculuğunu anlatıyor. Dışişleri Bakanımızın destekleri söz konusu. Dışişleri Bakanlığı Türkiye Büyükelçileri toplantısı, 2013 yılında İzmir'de yapılacak. 30 Kasım'da tüm ülkelerdeki fahri konsoloslar, İzmir'e davet edildi. Çeşme'de EXPO'ya ilişkin toplantı yapacağız. Web sitemiz 5 dilde yayın yapıyor. İzmir olarak 26 uluslararası etkinliğe katılıp, 7 uluslararası etkinliğe ev sahıpliği yaptık. 'İzmir'de EXPO çalışması yapılmıyor' eleştirisinin haklı bir gerekçeye dayanmadığını söyleyebilirim. Heyecan içinde çalıştığımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu konuda yürümüyor, koşuyoruz.''

Kıraç, 2013'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının TRT işbirliği ile İzmir'de gerçekleşeceğini, İzmir İktisat Kongresi'nin de 2013'de Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz başkanlığında uluslararası katılımla düzenleneceğini ifade etti.

İzmir'de EXPO 2020'nin İnciraltı'nda yapılmasının planlandığını hatırlatan Kıraç, ''İnciraltı İzmir'in kanayan bir yarasıydı. Bölgede yapılacak düzenlemeyle Avrupa'nın en büyük parkı İzmir'e kazandırılacak'' dedi.

EXPO çalışmalarında yapılan harcamaların titiz biçimde denetlendiğine dikkati çeken Kıraç, ''Devletin kaynaklarının kullanımı konusunda önemli hassasiyet gösteriyoruz. Hesaplar hem burada yabancı bir denetim şirketince denetleniyor'' diye konuştu.

Kıraç, ''Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar-Herkes İçin Sağlık'' temasıyla yola çıktıklarını, İzmir'in tarihi değerleri, termal kaynakları ve Türkiye'nin sağlık alanında geldiği noktanın temanın hakkını verdiğini sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN