Bir düşler bahçesi: Como Gölü

Yurtdışında baharın canlanışına tanıklık ederek sakin bir tatil geçirmek isteyenler için İtalya'nın İsviçre sınırındaki Como Gölü'nden daha iyi bir seçim olamaz

Birbirinden etkileyici villalar, yeşilin her tonunu barındıran ağaçlar, bir botanik bahçesi gibi özenle şekillendirilmiş bahçeler ve tabii harika bir manzara... İtalya'nın üçüncü büyük gölü olan Como, boşuna birçok yazara ve yönetmene ilham kaynağı olmamış. Görenlerin unutamadıkları bir yeryüzü cenneti sayılabilecek Como Gölü, bahar aylarında doğanın canlanışına tanıklık etmek isteyenler için yaratılmış gibi... Yaza kadar zirveleri karla kaplı dağlar, güneşle flört ederken, köylerdeki taş merdivenler sizi sanki bir film platosunun içine çeker gibi önünüzde uzanıyor. İtalya'nın moda ve tasarım merkezi Milano'dan 50 kilometre uzaklıktaki Como Gölü, İsviçre sınırında yer alıyor. Dağların eteklerindeki bu üç bacaklı gölün kıyısında birbirinden güzel köyler ve villalar sıralanmış. Gölün kenarındaki, damları kırmızı Marsilya kiremitleriyle kaplı bu villaların çoğunun kepenkleri kışın kapanıp, baharda yeniden açılmaya başlıyor. Yazın da bu villalara özellikle Hollywood ünlüleri tatillerini geçirmek için geliyor. Como'nun sahilindeki iskeleden kalkan teknelerle ya da kara yoluyla çevredeki köylere gidebiliyorsunuz. Teknenin kalkış saatini beklerken merkezi de dolaşabilirsiniz. Como'nun birbirinden şık kafeler, restoranlarla ve antikacılarla çevrili meydanında pilin mucidi Sandro Volta'nın heykeli duruyor.

COMO'NUN İNCİSİ BELLAGIO
Como iskelesinden bir buçuk saat uzaklıktaki Bellagio, turistlerin en çok rağbet ettikleri köy. 'Como'nun incisi' olarak adlandırılan Bellagio'da taş merdivenli dar sokaklar deri çanta ve ayakkabı satılan mağazalar, hediyelik eşya dükkanları, şık bahçeli restoran ve kafelerle dolu..

HOLLYWOOD'UN TATİL CENNETİ
Como Gölü'nün etrafındaki villalar, yazın Hollywood yıldızlarını, ünlü yazarları ve şairleri ağırlıyor. Uzun yıllar İngiliz kraliyet ailesinin tatilini geçirmek için tercih ettiği Villa d'Este, bugün otel olarak değerlendiriliyor. Alfred Hitchcock da birçok senaryosunu bu villada yazmış. George Clooney, Madonna ve Slyvester Stallone'nin de gölün kıyısında birer yazlık villası var.

NELER YİYEBİLİRSİNİZ?
İtalya' ya gidip de makarna, lazanya , risotto ve tiramisu yemeden dönülmez. Tabii bu menüyü sokaklara taşan kahve kokusunu da eklemek lazım. Gün boyu enerjik olup tatilin tadını çıkartmak isteyenler güne espresso içerek başlayabilir.

NEREDE KALABİLİRSİNİZ?
İster 16. yüzyılda yapılan bir villada kalın, ister yeni bir butik otelde... 'Travellers Choice'ın 2014 Ödülü'nü kazanan Hotel Europa başta olmak üzere Villa La Mirabella, Hotel La Perla, Hotel Le Darsena ve Villa d'Este, tatilcilerden olumlu notlar alan otellerden bazıları...
BİZE ULAŞIN