Emirhan Kayalıkları büyülüyor

Sivas'ta merkeze bağlı Emirhan köyü yakınlarında yer alan bin 780 rakımlı Emirhan Kayalıkları, eşsiz güzelliğiyle doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Sivas'ta, merkeze bağlı Emirhan köyü yakınlarında yer alan bin 780 rakımlı Emirhan Kayalıkları, eşsiz güzellikleriyle doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.


Turizmin çeşitlendirilmesi kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü (SİVDAK) tarafından yıl içerisinde belli aralıklarla çeşitli aktivitelerin düzenlendiği Emirhan Kayalıkları, şehrin stresli yaşantısından uzaklaşmak, serin havada, doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenlere alternatifler sunuyor.


Kayalıkları ziyaret eden doğa tutkunları, sarp kayalıklar arasında tracking ve foto safariye katılabiliyor, küçük şelaleleri, dağ keçilerini, kaya içerisine oyularak yapılmış gözlem kulesini ve kayalıklar üzerine yapılan yapım tarihi belli olmayan manastır kalıntılarını gözleyebiliyor. Sarp kayalıklardaki oyuklarda arılarca oluşturulan doğal kovanlardan sızan bal görüntüsünden dolayı Emirhan Kayalıkları, "Ballıkayalar" diye adlandırılıyor.

Sivas merkeze yaklaşık 20 kilometre mesafedeki kayalıklara, dağcılık kulüplerinin organizasyonuyla yıl içerisinde çeşitli tırmanışlar gerçekleştiriliyor. Çeşitli zorlukları bulunan kayalıkları rehberlerin eşliğinde yaklaşık 5 saatte tırmanan dağcılar, sarp ve yüksek kayalıkların etkileyici görüntüsüyle büyüleyici bir tırmanış deneyimi yaşıyor.

"Sivas'ta keşfedilmeyi bekleyen mekanlar var"


İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü yaptığı açıklamada, çok sayıda tarihi ve kültürel zenginliği bünyesinde barındıran Sivas'ta keşfedilmeyi bekleyen mekanların da bulunduğunu söyledi.

Emirhan Kayalıkları'nın da bu mekanlar arasında yer aldığını dile getiren Pürlü, yöreyi tanıtmak için zaman zaman çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

Sivas'ın tabiat harikası birçok yerinin olduğunu ifade eden Pürlü, "Doğanın sunduğu güzellikleri doğa severlere tanıtmak için çeşitli zamanlarda faaliyetler düzenliyoruz. Bu kapsamda gezilip görülmesi gereken, ihtişama sahip olan güzelliklerimizden biri de Emirhan Kayalıkları" dedi.

Pürlü, bölgede alternatif turizm faaliyetlerinin yapılabileceği alanları doğa sevenlere tanıtmayı amaçladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Halk arasında Ballıkayalar olarak da bilinen bu doğa parkı, vatandaşlar tarafından gelip görülmesi gereken bir yer. Fakat vatandaşlarımızın tek başına tırmanış yapmaları tehlikeli olabilir bunun için SİVDAK'tan yardım alıp onların önereceği rehberlerle gezmeleri gerekmektedir. Birçok güzelliği bünyesinde barındıran Sivas'ın gizli kalmış doğa hazinelerini tanıtmak için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz."
Turizm twitter
BİZE ULAŞIN