Havuzdaki tehlike

Sağlık için gerekli şartlara sahip olmayan havuzlar ve kimi zaman da deniz suyu, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Havuz enfeksiyonları arasında en sık rastlanan şikayet ise havuz sistiti

Havuzdaki tehlike
Mesanenin iltihaplanması anlamına gelen sistit, kadınlarda daha sık görülüyor. İhmal edildiği takdirde kronikleşip üriner sistemde (mesane ve böbreklerde) kalıcı hasara neden olabiliyor. Op. Dr. Ahmet Gençbay, sistitten korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
Günlük su alımı en az 2 litre olmalıdır. Su bakterilerin mesaneye tutunmasını engeller ve dışarı atılmasını sağlar.
Kahve, koyu çay, alkol gibi içecekler ve acılı baharatlı yiyecekler en aza indirilmelidir. Bunların mesane üzerinde uyarıcı etkileri vardır.
Mümkün olabildiği kadar sık idrara çıkılmalıdır. İdrarı tutmak mesanedeki bakterilerin mesane duvarına yapışmasını ve enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır.
Tuvaletten sonraki temizlik doğru olmalıdır. Böylece bakterileri idrar kanalına doğru taşımamış olursunuz. Sadece kağıtla silinmek yeterli değildir.
Aşırı hijyen takıntısı normal florayı bozabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Deodorant, parfümlü sabun, pudra kullanımı idrar kanalını tahriş edebileceğinden dolayı bu tür ürünler kullanılmamalıdır.
İç çamaşır tercihi doğru yapılmalıdır. Sıkı, dar pantolonlar ve naylonlu iç çamaşırları giyilmemeli. Bahsedilen giysiler genital bölgenin nemlilik oranını artırarak bakterilerin üremesini kolaylaştırır. Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir.
Özellikle yaz aylarında havuz sistitine dikkat edilmelidir. Kalabalık ve kirli havuzlara girmekten kaçınılmalıdır.
BİZE ULAŞIN