Ateşler Ülkesi'nin rüzgarlar şehri: Bakü

Azerbaycan'ın ışıklarla bir hayal dünyasına dönen şehri Bakü, her mevsim ve dönemde ziyaretçilerine farklı sürprizler sunuyor. Şu sıralar Avrupa Oyunları'na ev sahipliği yapan Azerbaycan, binaları, iklimi ve mimarisi ile göz dolduruyor

Ateşler Ülkesi'nin rüzgarlar şehri: Bakü
"İki devlet bir millet" olarak tanımlasak da ilişkimizi, o kadar tanımayız kardeş ülke Azerbaycan'ı. Türküleri ve Bakü dışında çok fazla konuşacak şeyimiz yoktur yanı başımızdaki dostumuz hakkında. Doğalgaz ve petrolünün yanı sıra havyar ve halılarıyla aklımıza nakşeden Azerbaycan, Türkiye için aslında keşfedilmeyi bekleyen en yakınımız. Şimdilerde Avrupa Oyunları'na ev sahipliği yapan Azerbaycan, tarihinin en 'sportif' dönemini de yaşıyor. 2017'de İslam Dayanışma Oyunları, 2020'de ise Avrupa Futbol Şampiyonası'nın önemli maçlarına ev sahipliği yapacak ülkede inşa edilen sportif kompleksler sizi bir sanat galerisinde yolculuğa çıkarıyor. Anadolu'da olduğu gibi medeniyetlerin adeta buluşma noktası olarak bilinen Azerbaycan'ın ismi mistik bir çağrışım veriyor insana. Farsça'da Azar (Ateş) ile Payegan (Muhafız) kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşuyor Azerbaycan'ın ismi... Bu özel isim, 'Ateşler Ülkesi' olarak tanımlıyor Azerbaycan'ı... Yılın hemen hemen her günü sert rüzgarların estiği başkenti ise anlamlı bir isme sahip. Yine Farsça kökenli olan Bad Kupe yani Rüzgarlar Şehri olarak anılan Bakü'ye bu adı verenlerin ne kadar doğru bir seçim yaptığını daha ilk akşamınızda hissettiriyor. Zaten akşam vakti şehre baktığınızda Bakü'nün simgesi haline gelen yaklaşık 200 metre yükseklikteki Flame Towers (Alev Kuleleri) hem rüzgarı hem de ateşi bir araya getirerek anlamı bütünleştiriyor.

HAYDAR ALİYEV'İN İMZASI

Açık bir müze ile modern bir yaşamın kavşak noktası haline gelen Azerbaycan'ın geçmişi üç bin yıla uzanıyor. Avrupa başkentlerini aratmayacak şekilde lüks mağazalarla donatılan Bakü, ülke nüfusunun yarısına ev sahipliği yapıyor. Dünyaca ünlü markaların boy boy dizildiği Bakü caddeleri, mimari anlamda Batı ve Orta Avrupa'ya daha çok benziyor. En eskisi Neolitik dönemden kalan tarihi eserlerin UNESCO tarafından korunduğu Bakü'de en dikkat çeken yapılar Alman mimarisini andıran eski Bakü binaları... 19. yüzyılın sonunda Rusya'dan gelen Almanlar'ın ilgi odağı olan şehrin çehresine asıl damga vuran ise 2. Dünya Savaşı olmuş... Savaşta esir düşen Alman mimarların izlerini taşıdığı, ağlay adı verilen sarı kumtaşlarından çıkarılarak cephelendirilen Bakü'nün yapıları, gotik, neo-klasik, Alman, Fransız ve Selçuklu çizgilerini adeta bir araya getirmiş. Kentin kimliğini değiştiren bu binalara yapılan müthiş ışıklandırmalar da adeta akşam saatlerinde Bakü'yü bir hayal kentine çeviriyor. Ülkenin diğer kentlerinde olduğu gibi Bakü'de de Azerbaycan'ın Atatürk'ü olarak bilinen merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in fotoğrafları, heykelleri şehrin her yerinde karşılaşacağınız bir doku. Hatta ünlü mimar Zaha Hadid'in tasarladığı 101 bin metrekarelik alana kurulu Haydar Aliyev Kültür Merkezi'nde bile bu izleri görmek mümkün. Tepe bir yerden baktığınızda bu yapı, Aliyev'in imzasına uygun şekilde tasarlanmış.

MÜZELER ŞEHRİ

Faxri Xiyabani yani Devlet Mezarlığı'nda bulunan Aliyev'in anıt mezarı, Azerbaycan tarihine yön veren ünlü isimlerle yan yana. Sanat galerisini andıran Faxri Xiyabani, bu anlamda uğramanız gereken turistik mekanlar arasında yer alıyor. Eski Bakü'nün anahtarı olarak tabir edilen Qız Qalası (Kız Kalesi) ise yaklaşık 2 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip. Duvarları beş metrelik bir kalınlığa sahip, sekiz katlı bu kuleye dikkatli baktığınızda yapım aşamasındaki tarihsel farklılıkları mimarisiyle ayırt etmeniz mümkün. Ünlü şair Nizami'nin Müzesi, Milli Müze, Halı Müzesi Bakü'nün dikkat çeken yerlerinden. Dini bir yolculuk yapmak isteyenler içinse Bibi Heybat Camii ve Juma (Cuma) Mescidi kesinlikle uğranılması gereken yerler arasında...

DOKUZ İKLİMİ VAR

Yeryüzünde var olan 11 iklim kuşağından dokuzuna sahip ender ülkelerden biri olan Azerbaycan'a gittiğinizde vaktiniz varsa Bakü'nün dışına da uğramanızı tavsiye ederim. Binlerce kilometrelik bir alana yayılan milli parklarında Kafkaslar'ın kokusunu içinize çekmeniz mümkün. Abşeron, Göygöl, Zengezur, Hirkan, Şah Dağı, Şirvan başta olmak üzere bir çok milli parkında düzenlenen ekolojik turlar size yaban hayattan izleri yakından görme fırsatı sunabilir. Son dönemde Gabala kentinde yapılan tesisler, kış sporlarını daha elverişli hale getirdi.

EN İYİ OTELLER LİSTESİNDE
Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu pazarında yaygın olarak kullanılan internet portalı Tophotels.ru'nun misafirlerden aldığı yorumlar sonucunda; Gloria Golf Resort Türkiye'nin en iyi 10 konferans otelinden biri olurken, Gloria Serenity Resort de Türkiye'nin en iyi dizayna sahip 10 oteli arasında yer aldı. Dünya çapındaki oteller baz alınarak ve hizmet kalitesi değerlendirilerek yapılan en iyi 100 otel listesine girmeyi başaran otel ise Gloria Verde Resort oldu. Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu BDT'nin en büyük online otel katoloğu Tophotels.ru sitesi üzerinden yapılan oylamalar sonucunda; Türkiye'nin en iyi balayı, aile, dizayn, konferans ve spa kategorilerinde yer alan oteller belirlendi. Özaltın Holding'in turizm yatırımları olan Gloria Golf Resort ve Gloria Serenity Resort, iki kategoride Türkiye'nin en iyi ilk 10 oteli arasında yer aldı. Çok sayıda uluslararası toplantıya ev sahipliği yapan Gloria Golf Resort, Türkiye'nin en iyi 10 konferans otelinden biri olurken, Gloria Serenity Resort da Türkiye'deki en iyi dizayna sahip 10 otelden biri seçildi.

KAPADOKYA'NIN GİZEMLERİNİ KEŞFEDİN
Kapadokya coğrafyasıyla uyumlu otelleriyle meşhur... Kapadokya'ya konumlanan yeni bir otel, mimar, jeolog ve inşaat mühendislerinin danışmanlığında inşaa edildi. 2010 yılından beri İstanbul'da ödüllü beş farklı otele imza atan The House Hotel Collection, İstanbul dışındaki ilk oteli için Türkiye'nin büyüleyici simgelerinden Kapadokya'yı mesken tuttu. The House Hotel Cappadocia, geleneksel evlerle tarihi mağaraların birleşiminden meydana geliyor. 29 odadan oluşan ilk kısmı Haziran 2015'te kapılarını açacak olan otelin 45 odasının tamamı ise Ocak 2016'dan itibaren misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Göreme ve Ürgüp yakınında yer alan ve bölgenin turizm açısından hala bakir kalan noktalarından biri kabul edilen Ortahisar'da konumlanan otel, misafirlerini kahvehanesi, berberi ve Ortahisar Etnoğrafya Müzesi ile bölgenin yerel halkıyla kaynaşmaya teşvik edecek. Mimar Şekibe Aslan tarafından tasarlanan 45 oda tarihi mağara çizimlerini ve restore edilmiş evleri bir araya getirerek, şömineler, cumba ve oyuklar, gömülü üzüm cenderesi ve fermantasyon fıçıları gibi özgün unsurları muhafaza ediyor. Her odanın tasarımı ve iç dekorasyonuyla dikkat çeken otelde Kapadokya'nın tarihi mirasından esinlenen freskler yer alıyor.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN
Datça Yarımadası'ndaki D-Hotel Maris, misafirlerini sağlıklı yaşam konseptiyle ağırlıyor. Bodyism konseptinin yanı sıra birçok spor ve sağlıklı yemek alternatifleri sunan otel, sağlıklı yaşam ile tatil rahatlığını birleştiriyor. Rosie Huntington-Whitely, Lara Stone, Hugh Grant gibi dünyanın hayranlıkla izlediği vücutların mimarı Bodyism, Avrupa'da tam donanımlı ilk Clean & Lean merkeziyle D-Hotel Maris'te... Yöntem Londra'dan gelen performans uzmanları ve ünlü kişisel eğitmenler tarafından uygulanıyor. Uzmanlar yağsız bir vücuda sahip olma, duruş geliştirme ve beslenme konusunda tavsiyelerde bulunurken, fitness merkezinde ayrıcalıklı bir kişisel eğitim veriliyor. Otel yaza özel hazırlıkları bununla sınırlı değil... Dünyanın en hızlı servis atan tenisçisi olarak Guiness Rekorlar Kitabı'na da giren Ivanisevic ve ekibi D-Hotel Maris kortlarında... Ivanisevic'in yetiştirdiği profesyonel tenis eğitmenleri gerek tenise yeni başlayacakları, gerekse ileri düzeyde tenis oynayan yetişkin ve çocukları yarışmalara hazırlanabilecekleri derslerle buluşturuyor. Ivanisevic'in Ağustos ayında yapacağı ziyaret ise tenis tutkunlarının kaçırmak istemeyeceği sürprizlere sahne olacak.
BİZE ULAŞIN