Pazar 12.07.2015

Motosiklet özgürlük demek

Motosiklet özgürlük demek

Oyuncu Zeynep Aydemir tam bir adrenalin tutkunu. Motosikletle Avrupa turuna çıkan Aydemir'le bu zorlu yolculuğunu konuştuk

ABONE OL

Diriliş Ertuğrul dizisinde Eftalya karakterini canlandıran Zeynep Aydemir, bir grup arkadaşıyla birlikte motosikletle Avrupa'yı gezdi. Bu tur, aynı zamanda Aydemir'in motosikletle yaptığı en uzun yolculuk oldu.

- Motosikletle Avrupa'yı turlamaya nasıl karar verdiniz?

- Üç yıl Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun sunuculuğunu yaptım. Bu sayede çok fazla motosiklet kullanan arkadaşım oldu. Onlarla geziye çıkmak çok keyifli.

- Rotanızda hangi ülkeler, hangi şehirler vardı?

- Türkiye'den motosikletle Avrupa turuna çıkmak için üç seçeneğiniz var. Biri Balkanlar üzerinden gitmek. Bunun için uzun bir tatil süresine ihtiyacınız var. İkincisi Yunanistan Igoumenitsa'dan feribotla İtalya'ya geçmek. Zamanımız kısıtlı olduğu için motorları Türkiye'den direkt feribotla Trieste Limanı'na gönderdik ve gezimize Trieste'den başladık. Bu rota, motorcular tarafından zaten biliniyor. Dünyanın her yerinden motorcuların gezmek için uğradığı muhteşem manzaralara sahip kasabaları kapsıyor.

İLK DURAK CORTINA

- İlk durak neresi oldu?

- İlk gece Cortina'ya ulaştık. Daha sonra Cortina'nın etrafındaki dağlık bölgeleri dolaştık. Meşhur pass'ları geçtik. Bunların içinde Sella pass ve Pordoi pass da vardı. İkinci gece Canazei'de kaldık. Dolomite Dağları'nı geçerken karşımıza çıkan şelaleler, kaynak suları ve göller doğa harikaları olarak hayranlık uyandırıyordu.

- İtalya'dan sonra hangi ülkeye geçtiniz?

- İtalya'dan Avusturya'ya geçtik ve o bölgede Grossglockner buzulunu gördük. Avusturya'nın Doğu Alpleri'ne bağlı dağ sırasının doruğuna çıkmış olmak son derece heyecan vericiydi. Burada dikkatimi çeken bütün Avrupa'nın bisiklet sporuna merak sarmış olmasıydı. Hadi biz motorla Alpler'e tırmandık, adamlar bisikletle bizim yaptığımız turu yapıyorlar. Tabii son derece fit ve kaslı insanlardı gördüklerim. Bir sonraki durağımız UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Hallstatt oldu. Nefes kesen manzarasıyla Avrupa'nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Dumanlı dağların arasına konuşlanmış gölün etrafına dizili biblo gibi evlerin özgün mimarisi, bozulmadan özenle korunmuş. Gölde botla yaptığım gezide kendimi masal diyarında kaybolmuş bir kız çocuğu gibi hissettim. Toplam 1000 km yol yaptık.

- Motosikletle ilk uzun seyahatiniz miydi?

- Daha önce en uzak Bozcaada'ya gitmiştim.

- Motosikletle seyahat etmenin avantajları ve dezavantajları neler?

- Motosiklet özgürlük demek. Havanın kokusunu alarak, doğayla bir nevi bütünleşerek seyahat etmek, üstüne adrenalin de eklendiğinde eşsiz bir deneyim haline geliyor.

- Seyahatiniz sırasında sizin en çok etkileyen yer neresi oldu?

- Çok zor bir soru bu. Alpler'e tırmanırken karlara dokunmak mı diyeyim, küçük göllerin etrafında dolaşırken mevsim yaz olsaydı diye hayıflanmamdan mı bahsedeyim yoksa Hallstatt'ın büyüleyici manzarasında hayallere dalışımı mı anlatayım bilemedim...

- Motosikletle seyahat sırasında insan aslında 'kişisel bir yolculuk' yapıyor. Bu seyahat sizi ruhsal anlamda değiştirdi, dönüştürdü mü?

- Şehrin kalabalığında ve gürültüsünde kendim olmaktan uzaklaştığımı hissettiğim çok zaman oldu. Seyahatim sırasında kendimi huzurla dinledim ve sürekli gülümsediğimi fark ettim.

KEŞFETMEK İSTERİM

- Sizin için seyahat etmenin anlamı nedir? Dinlenmek mi yoksa eğlenmek mi?

- İhtiyaca göre değişir aslında. Bazen sadece yatıp dinlenmek, bazen arkadaşlarla yorulmak pahasına eğlenmek ama en çok keşfetmek isterim. Yeni yerler, yeni kültürler, yeni insanlar keşfetmek çok güzel. Yurtdışına seyahate çıktığımda asla Türk mutfağı aramam. Gittiğim yerin yöresel tatlarını denemekten keyif alırım. Oranın yerlisi olan insanlara turistik olmayan mekanları sorarım.

- Sizce güzel bir seyahatin olmazsa olmazları nelerdir?

- Uyumlu seyahat arkadaşları!

- Yaz tatili mi kış tatili mi? Tercihiniz hangisi olur?

- Ben daha çok yaz tatili seviyorum ama kış tatili yapmaya çok fazla fırsatım olmadığı için böyle söylüyor da olabilirim. Aslında ikisinin de tadı ayrı bence...

- Favori destinasyonlarınız hangileri?

-Yurtiçinde Ege bölgesini çok severim. Yurtdışında da Avrupa'yı gezme şansım oldu. Geçtiğimiz senelerde Paris, Amsterdam, Brüksel, Barselona, Mallorca; bu sene de Venedik, Roma, ve Kuzey İtalya görme şansına sahip olduğum yerler oldu.

- Seyahate giderken bavulunuzda neler bulunur?

- Tiyatro turnelerinden gelen bir alışkanlıkla son derece hızlı, minimal ve pratik valiz hazırlarım. Seyahat için özel aldığım seyahat boyu ürünlerin hazır olduğu çantam daima dolabımdadır.

- Bugüne kadar geçirdiğiniz en güzel tatil hangisiydi?

- En son tatiller hep en güzelidir. Aslında tatil kavramının kendisi başlı başına çok güzel.

- Yakın zamanda gitmeyi planladığınız bir tatil destinasyonu var mı?

- Evet, Bali'ye gidiyorum. Muhtemelen bu söyleşi yayınlandığında ben Bali'de olacağım.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Alternatif müziğin duru sesi Lana Del Rey!
Soft müziklerle dingin bir gün...