Doğal ve tarihi güzellikleriyle Antalya

Akdeniz'in incisi Antalya geçmişten günümüze her daim cazibe merkezi oldu. Kumsalları, lüks otelleri, tarihi, doğal güzellikleri, portakal bahçeleri, zeytinciliği ve festivalleriyle Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden

Doğal ve tarihi güzellikleriyle Antalya
Antalya'nın eski adı Ataleia. Bu kadim şehir eskiden beri denizi, kumu, güneşi, doğası ve tarihi ile ünlü. Ve bu özellikleri sayesinde hem yerli hem de yabancı turistlerin vazgeçemediği yerlerden biri. Antalya aynı zamanda Türkiye'nin seracılık alanında da en gelişmiş şehirlerinden biri. Ayrıca şehirde kadim bir zeytincilik geleneği de bulunuyor. Akdeniz uygarlığının sembolü olan zeytin ağacı, buradaki uygarlıkların da temelini oluşturmuş. Mutfak kültürü de tarihten günümüze miras. Ya festivalleri? Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Uluslararası Antalya Caz Festivali gibi etkinlikler sayesinde şehirde kültür sanat hayatı da hep hareketli. Peki Antalya'da nerelere gitmeli, nereleri görmeden dönmemeli? Yerli ve yabancı turistlerin her mevsim akınına uğrayan Antalya'ya gittiğinizde Serik ilçesinde yer alan Aspendos Kalesi'ne uğrayın. M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulan antik kentte yer alan tiyatronun tarihi ise M.S. 2. yüzyıla dayanıyor. Romalılar tarafından inşa edilmiş ve dünyadaki antik tiyatrolar arasında en iyi korunanlar arasında. Antalya'da görmeniz gereken bir diğer antik kent ise Manavgat ilçesine bağlı Side. Antik kent Side'de özellikle de Apollon tapınağının güneş batımındaki görünümü kaçırmayın. 15 bin kişi kapasiteli, sahne binası üç katlı, süslemelerinde Antoninler Dönemi barok özelliklerini göreceğiniz Side Antik Tiyatrosu da görülesi yerlerden. Bir diğer antik kent ise Antalya'nın 18 kilometre doğusunda Aksu ilçesinde yer alan Perge. Perge, Anadolu'nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biri olarak biliniyor.

MAĞARALARI VE ŞELALERİ MEŞHUR

Antalya'nın doğa harikaları arasındaki Gazipaşa ilçesinde bulunan Yalan Dünya Mağarası, ilgi çeken yerlerden. Oluşan sarkıt ve dikitler ile odacıklar arasında gizemli bir yolculuğa çıkmak mümkün. Âşıklar Mağarası ise Antalya Alanya'da bulunuyor. Antik çağda korsanların bu mağarada esir kızları sakladığı söyleniyor. Tarihi yarımadada bulunan mağaranın iki girişi var. Âşıklar Mağarası'nın girişine tırmanarak sekiz metre olan yükseklikten denize de atlayabilirsiniz. Mavi Mağara ise Antalya'nın Kaş ilçesinde. Kalkan'a 6 km, Kaş'a 28 km uzaklıkta yer alan Mavi Mağara'ya sadece teknelerle giriliyor. Antalya'ya 80 kilometre uzaklıkta yer alan Manavgat Şelalesi de Antalya'nın doğal güzelliklerinden. Irmak sularının 3-4 metrelik bir falezden düşmesiyle oluşan şelalenin karşısında doğa ile baş başa kalmanın keyfi apayrı. Kentin bir diğer şelalesi ise Kurşunlu Şelalesi. Merdivenle ulaşım sağlanan şelalenin içerisinde piknik alanı da bulunuyor. Antalya hem huzuru hem de bambaşka bir atmosferi yaşamak için gidilesi yerlerden.
BİZE ULAŞIN