Zeytin kokulu Erdek

Balıkesir'in Erdek ilçesi Türkiye'nin ilk sayfiye yerlerinden biri. Denizi mavi, kumu bembeyaz. Burada zeytin ağaçları manzarası eşliğinde masmavi denizde yüzebilirsiniz

Zeytin kokulu Erdek
Hafta sonu kaçamağı için İstanbul'a yakın bir yer ararken bir arkadaşımın davetiyle Erdek'e gitmeye karar verdim. Marmara bölgesinde Kapıdağ yarımadasında küçük bir tatil yeri Erdek. Küçük dediğime bakmayın, yemekten eğlenceye, masmavi denizden yemyeşil doğaya her şeyi bulabileceğiniz şirin bir sahil ilçesi burası. İstanbul'dan feribotla Bandırma'ya gelip ardından 15 dakikalık araba yolculuğuyla Balıkesir'e bağlı Erdek'e ulaşmak mümkün. Erdek'e girerken poyrazla birlikte burnunuza gelen zeytin kokusunu duyabilirsiniz. Zamanla birçok zeytinliğin yerini yazlık evlerin aldığı söylense de ilçe hâlâ yemyeşil. Havada nemden eser yok, sıcağı da insanı yakıp kavurmuyor. Ben evde kaldım ama ilçede konaklamak için pansiyonlar, oteller bulunuyor. Sahil şeridinin bitiminde denize girilebilen bir koy bulunuyor. Küçük restoranların yan yana sıralandığı koyun arka tarafı yemyeşil zeytin ağaçlarıyla kaplı. Ayaklarınızın altındaki kum ise bembeyaz. Araba yok, gürültü yok, karmaşa yok. Denizin kenarına yerleştirdiğimiz şezlonglarımızda gün batımına kadar dinlenirken zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Erdek'in merkezi akşamları oldukça hareketli oluyor. Sahilde sıralanan balıkçı teknelerinde tıka basa doyana kadar yemek yemek mümkün. Ödenen hesaplar, birçok tatil yeri ve İstanbul'la kıyaslanamaz bile. İlerleyen saatlerde gidilen eğlence mekanları da İstanbul'dakilerden farksız. Seçtiğimiz mekandan içeri girdiğimizde önce bir koridordan yürüdük sonra da fenerlerle aydınlatılmış bir bahçeye çıktık. Ağaçlar, masalar, duvarlardaki afişler ve iyi seçilmiş müzikler... Mekan eğlenen insanlarla doluydu.

KEBAP YEMEDEN DÖNMEYİN

Erdek'ten dönmeden önce Bandırma'da mutlaka İskender kebap yiyin. Sıcak yüzünden önce tereddüt etsem de bitirdiğimde hiç pişman değildim. Kesinlikle çok lezzetliydi. Erdek'te uzun süre kalmayı düşünüyorsanız Kyzikos antik kentini, civardaki sahil kasabalarını, Kapıdağ yarımadasındaki doğal güzellikleri görmeden ayrılmayın. Merkezdeki hediyelik eşya satan küçük dükkanlardan alışveriş yapmayı da unutmayın. Ben özellikle midye kabuklarından yapılan süs eşyalarından bol bol aldım.
BİZE ULAŞIN